امنیت در نا امنی (۱)

 

فرض کنید برای گردش به مناطق کوهستانی و جنگلی سفر کرده اید، اگر ناگهان متوجه شوید شیر خشمگین و غرانی روبروی شما ایستاده و می خواهد به شما حمله کند و دره ای پشت سرتان باشد چه می کنید؟ آیا خودتان را از پرتگاه به پایین پرتاب می کنیدیا با شیرمی جنگید ؟

 

قبل از بررسی پاسخ های احتمالی بیایید مقوله امنیت در نا امنی را بررسی کنیم . مسئلهای که پیش روی کسیکه در درونش احساس نا امنی عمیقی می کند و امنیت و آرامش را در نبود امنیت می داند ، قرار دارد را امنیت در نا امنی می نامیم . شاید به ظاهر عجیب باشد اما در این مواقع فرد به نوعی از احساس نا امنی ، آرامش گرفته و احساس کاذب امنیت می کند .

در این حالت ترس ما از نا امنی و اتفاقی که آنرا باعث نا امنی خود می دانیم ، از خود آن اتفاق بسیار بیشتر و سنگین تر است . در حالیکه اگرزود هنگام قضاوت نکنیم و واقع بینانه ببینیم و بررسی کنیم چنین رویکردی نخواهیم داشت

.

به عبارتی در این شرایطبا یتیم غیر سازنده ، یعنی بدبینی بسیار زیاد، امید معصومانه (  تصاویر و رویاهای معصوم) خود را که به ما انرژی و نیرو می دهد را خراب می کنیم! به معصوم خود اجازه نمی دهیم تا رویایی خوش بینانه و مطلوب برای ما بیافریند تا از آن نیرو و انرژی بگیریم و از یتیم خود به درستی و برای دیدن مغایرت وضعیت موجود با مطلوب استفاده نکرده و به اشتباه از انرژی یتیم که بسیار ارزشمند است برای نابود کردن ساخته های معصوم استفاده می کنیم .

  

بیایید مثال ابتدای متن را بررسی کنیم ! جوابهای متفاوتی به این سوال داده می شود، و برای تحلیل ، مهم این است که رویکردمان را نسبت به انتخاب هر یک از این دو گزینه بررسی کنیم !

اگر معصوم به شکل سازنده در ما فعال باشد ، امید خود را به نجات یافتن حفظ می کنیم و همین امید به ما کمک می کند در مراحل بعدی به دنبال راه نجات باشیم ! اگر با یتیم غیر سازنده که بسیار بدبین است و هیچ امیدی ندارد،به موضوع نگاه کنیم، احتمالاً پرتگاه هولناکی که امیدی به نجات از آن نیست را سریعاً انتخاب می کنیم و هیچ بررسی برای مبارزه با شیر انجام نمی دهیم .

اگر یتیم بصورت سازنده درما فعال باشد ، به اندازه پرتگاه نگاه می کنیم و توان خود را بررسی می کنم ، از طرفی به فاصله شیر از خودمان توجه می کنیم!

با کمک از کهن الگوی جوینده ، می توانیم راه های مختلفی که برای این مسئله وجود دارد را بررسی و تحلیل کنیم، حتی جنگجوی ما می تواند در صورت امکان از بین راه های حل مسئله دوست شدن با مانع را انتخاب کند، یا … و با انرژی که از امید معصومانه و دیدن مغایرت های یتیم به دست آورده ایم ، بهترین انتخاب را برمی گزینیم!


معصوم سازنده به ما کمک می کند ، امید خود را در هر شرایطی حفظ کنیم (و البته معصوم غیر سازنده نیز ممکن است منجر به ندیدن درست مساله ، بی حسی و بی تفاوتی و انفعال شود ) ، یتیم در حالت غیر سازنده نا امید و بد بین است و هیچ مفرّی نمی بیند و یتیم سازنده مغایرت موجود را می بیند و برای نجات ، انرژی می گیرد.

به هر دلیلی ممکن استدر گذشته از تجربه ای استنباط اشتباهی کرده باشیم و بنا به آگاهی آن زمان این باور غلط (یعنی امنیت گرفتن از شرایط نا امن )در ما شکل گرفته باشد و از ترس از دست دادن شرایط امن، ترجیح داده باشیم در نا امنی زندگی کنیم !!! اما چیزی که مهم است و اهمیت بسیار دارد این است که از این لحظه ، انتخابگر افکارمان باشیم !

به هر تجربه ای هر چند به ظاهر سخت و پیچیده ، با مشاهده گرواقع بینی و در تعادل به پیرامونمان بنگریم و در عین حفظ امید ،از دیدن مغایرت و اختلاف آنچه می خواسته ایم و آنچه اکنون پیش روی ماست، انرژی بگیریم تا با آن تعامل کنیم ! و به جای فرار و در خود فرو رفتن و انفعال (که از تبعات امنیت در نا امنی است ) حرکت کنیم و پویا باشیم .


 

نظرات کاربران :
 1. سیما گفت:

  سلام عزیزان
  میشه بگین چطور میشه با شیر دوست شد ؟ :))

 2. آرش گفت:

  سلام.پس من چرا همش یتیم و معصوم ام رو زندگی میکنم و چطور جنگجو سازنده ام رو درست کنم.

 3. نازلی گفت:

  بسیار ممنونم!
  با اینکه این آگاهی رو قبلا کسب کردم ولی الان اینجا که خوندمش یه جورایی برام هایلایت شده و درگیرم کرده. و به نظر مسالم حل نشده مونده بود!
  اینبار امیدوارم تجربم رو کامل کنم..

 4. j.simat گفت:

  i was looking for these content long time.hero’s journy & myth are favorite. what’s the source and interpretation? scientific articles ? old book or myth? any way it’s my pleasure.best regards.
  j.simat

 5. mahan گفت:

  مهسا جان روزی که این سوال را ازم پرسیدی ذهنم پر تصویر شد اولیش پنهان شدن بود بعد از اینکه مجبور به رویارویی شدم به دنبال کنار آمدن با شیر بود اگه راه نداشت هم جنگیدن ولی پرتگاه که هرگز من از ارتفاع می ترسم. راستی درخت نبود که بریم بالا؟

 6. سعیده گفت:

  به نظرم وقتی درگیر امنیت در نا امنی هستیم دقیقا راهی رو انتخاب میکنیم که بیشتر مطمئنیم شیری اونجا هست…
  که اگه قرار هست آسیبی ببینیم زودتر انجام شه…
  من نمیفهمم واقعا باید چطور این مساله رو حل کرد…

 7. میلاد گفت:

  عااااااالیه. فوق العاده بود. تا الان فقط اسم نا امنی رو شنیده بودم. اما الان واقعاَ حالم فرق کرده. انگار یه سطل آب سرد ریختن روی گردن و کمرم. خیلی عمیق و درسته. کلمه به کلمش داره توی بدنم پخش میشه. خیلی ممنونم. عااااالی.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)