کهن الگوی دلقک ۶ (Clown)

 

 

دلقک در زندگی روزمره مان:

هر بار که در میان سخت ترین شرایط، با مزه ترین جوک ها به یادتان آمد یا خنده دارترین اتفاقات درنظرتان پر رنگ شد یا ساده ترین رفتارها، گفتارها عملکردها و وقایع شما را به خنده وا داشت، بی شک دلقک شما ناجی کودک تان شده تا شما را از آن وضعیت سخت و دشوار و شرایط تحت فشار برهاند.

شناخت اینکه از کهن الگوی دلقک در جهت سازنده آن استفاده می کنیم یا برای فرار از واقعیت ها و پذیرفتن مسوولیت آگاهی های به دست آمده، از طریق درنگ کردن و کنار گذاشتن ماسک ظاهری خنده مان قابل بررسی می باشد. البته شایان ذکر است که با توجه به اینکه در آرک تایپ های سفر قهرمانی، دلقک در آخرین مرحله ظاهر می شود، اگر قبل از هر یکی دیگر از مراحل سفر با این کهن الگو همجوار گردید، می تواند فرار را در پی داشته باشد(فرار از دیدن حقیقت) زیرا با کهن الگوی فرزانه است که می توان حقیقت را دید و آن را با دلقک جهت ادامه زندگی و حرکت برای دور بعدی هضم نمود.

 


 

کهن الگوی دلقک مادینه و آنیمایی است و به هر موضوعی رنگ و لعاب و جلوه می دهد و آن را زیبا و قابل خوردن و هضم می کند. مانند غذا پختن که مواد اولیه و خام را زن با عشق خود ترکیب کرده و از آن غذایی دلپذیر و خوشمزه مانند قرمه سبزی، جهت اطعام می سازد. کشیدن بار حقیقت سنگین و طاقت فرسا می باشد و این کهن الگوی مادینه(آنیمایی) از حقیقت به جای بار سنگین، آگاهی های خوردنی و هضم شدنی ایجاد می کند تا قادر شویم به زندگی ادامه داده و بیشتر و بهتر از پیش از آگاهی هایمان انرژی گرفته و امنیت بزرگتری را برای خود فراهم نموده و برای کشف حقیقتی دیگر گام برداریم تا زمانیکه از شناخت حقیقت به حق و حقانیت برسیم که البته این مسیر تا بینهایت ادامه دارد و تا زمان حل شدن مخلوق در خالق تداوم دارد.

 


 

 

برای شناخت این کهن الگو می توانید دیدگاه خود را نسبت به یک مساله سخت و غیرقابل هضم از نظر خود، بررسی کنید که تا چه حد قادر هستید دور آن مساله چرخیده و قسمت های زیبا و دل انگیز و حتی جالب و بامزه و یا حتی خنده دار آن را مشاهده نمایید.

 

 


نظرات کاربران :
  1. mahan گفت:

    چرا از کل سفر قهرمانی به دلقک پرداختید؟جادوگر و فرزانه برای درک چرایی دلقک لازم نیست؟ کمی از مطالب دور شدم گاهی خیلی جدی می شومو جای دلقک را در زندگی ام نمی شناسم

  2. آرش گفت:

    راستش من اصلا تو این طور شرایط به هیچ عنوان حتی به اصرار شخصی یا کسی به خنده یا قسمت های زیبا و دل انگیز و حتی جالب و با مزه و یا حتی خنده دار یه مساله نمیرسم .میشه راهنمایی ام کنید؟مرسی

  3. masoud گفت:

    به نظر من برخی از خصوصیاتی که از دلقک اشاره کردید تا حدودی به آفرینشگر و جادوگر نزدیک است.برای بررسی و درک بهتر موضوع یا به کهن الگوهای آفرینشگر و جادوگر بیشتر بپردازید یا به توضیحات بیشتر و پر محتواتری در مفهوم این آرکتایپ بدهید.تازه اینکه دلقک آرکتایپ ۱۲ میباشد.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)