نکات کلیدی و کاربردی برای رفتار با کودک (۴)

انتخاب کردن و پرداخت بهاء انتخاب

۶- انتخاب کردن و بهاء انتخاب

یکی از مهم ترین و کلیدی ترین نکات در طول زندگی ، توانِ انتخاب کردن و پذیرفتن بهاء هر انتخاب است . زمان آموختن این مسئله از بدو تولد است ، و هر چه سنِ کودک بالاتر رود ، انتخاب های بزرگتری پیش رو دارد و اگر این مهارت را نیاموخته باشد و ما همیشه به جای او انتخاب کرده باشیم ، در انتخابهای بزرگ و حیاتی دچار مسائل بزرگی خواهد شد .

یکی از ابتدایی ترین فرصت های انتخاب کودک ، انتخاب لباس بر اساس رنگ و تصاویر روی لباس است ، مسلماً والدین با توجه به تجربه و شناخت می توانند بهترین انتخاب را برایش انجام دهند ولی رشدی در پی نخواهد داشت .

برای انتخاب لباس ، چند دست لباسی که مسئله خاصی ندارند را،  برایش روی تخت قرار دهید و به او بگویید می تواند بین آنها انتخاب کند . ممکن است از نظر شما لباسهای بی ربطی را بردارد ولی پس از پوشیدن و دیدن بازخورد بقیه ، از این تجربه خواهد آموخت .

برای یاد دادن بهاء انتخابهایش ، در زمینه لباس ، فرض کنید میخواهد برای رفتن به پارک شلوارک به پا کند ، برایش توضیح دهید که با این لباس نمیتواند خوب بازی کند و … ولی اگر باز هم انتخابش همان بود اجازه دهید بپوشد ، وقتی در پارک ببیند نمیتواند سرسره بازی کند یا پاهایش زخم می شود ، با همین بهاء کوچک ، انتخاب و بهاء انتخاب را یاد خواهد گرفت . و یا به عنوان مثال در فصل زمستان حاضر به سرکردنِ کلاه نیست ، به جای اینکه به زور سرش کنیم و او هم فوراً با لجبازی در بیاورد ، برایش توضیح می دهید که هوا سرد است و اگر لابس مناسب نپوشی ، سرما میخوری و نمی توانی بازی کنی ،  حتی اگر قبول نکرد و ادامه داد  ،به محض عطسه کردن و یا ناراحتی از سرماخوردگی ، فوراً به خانه برگردید و اجازه دهید بهاء انتخابش را بپردازد .

( بخاطر داشته باشیم سرماخوردن از سرد و گرم شدن اتفاق می افتد ، اینکه ما مرتب به زور لباس را برتنش می کنیم و کودک هم فوراً در می آورد ، با این روش هم سرما خورده و هم لجبازی را از ما آموخته است ) .

به فرزندانمان فرصت فکر کردن و اشتباه کردن و کسب تجربه بدهیم .

image-81c4fd5764ebbe76cf0528e8a5955a7e9baaa4af50122304d800cce3acc23dc6-V

به فرزندانمان عشق بورزیم ، در بین حیوانات ظاهرا” تنها حیوانی که کودکش را تنبیه بدنی میکند ،

حیوان ناطق یا همان باصطلاح انسان است ، که داعیه اشرف مخلوقات بودن و جانشین خداوند بر روی زمین نیز دارد ، . . .

نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)