نکات کلیدی و کاربردی برای رفتار با کودک (۳)

” بچه، از مادر یتیم میشه “

۵- ” بچه، از مادر یتیم میشه “

درروان انسان تصویر مادر ، والدِ حامی و حمایتگر است .

والد حامی بخشی از روح و روان ما است که به خطاها و اشتباهاتمان، با دیده اغماض می نگرد و در مشکلات و مسائلی که برای انسان پیش می آید، با عشق حمایت می کند، صدایی از درون که به عنوان مثال می گوید : ” اشکالی نداره، عیب نداره، کاری یه که شده، خودت رو خیلی اذیت نکن و …. “

زمانیکه کودکی مادر نداشته باشد، چه مادر فوت شده باشند و چه مادر در قید حیات باشند ولی به جای والدِ حمایتگر، والدِ نگوهشگر و ایراد گیر باشد که مرتب مُچ فرزندش را بگیرد و بخاطر هر ایرادی او را سرزنش کند، در روح و روان این کودک تقش والدِ حامی برای خودش شکل نخواهد گرفت .

چنین کودکی تا بزرگسالی، حس و حالِ نا مطلوبی را با خود دارد، سخت گیر است و با کوچکترین خطا ویا اشتباهی، خود را نخواهد بخشید و به همین شکل نسبت به اطرافیانش نیز بسیار سختگیر و بی رحم خواهد بود.

(اشاره کرده بودیم که هر مکانیزمی در روان ما فعال باشد با سه رویکرد عمل میکند: خودم با خودم، خودم با دیگران و مسلماً دیگران نیز با من همانطور رفتار می کنند .  )

در دوران تحصیل مدرسه، با گرفتن نمره ۱۹٫۷۵  احساس بدبختی و نابودی می کند و در سنین بالاتر نیز هر ذره ای برایش همه چیز است و با کوچکترین مغایرت، همه چیز را سیاه می کند.

برای شفاء این مسئله در کودکی اگر مادر فوت شده باشند، بایستی حتماً فردی نقش والد حامی را برای کودک ایفا کند. کسی مانند مادر بزرگ که اگر مسئله ای هم پیش آید با آغوش گرم و نرم و آگاهی های حامی سازنده، روح تالم دیده کودک را شفا بخشد. البته منظور از والدِ حمایتگر این نیست که هر رفتاری را بپذیرد و باعث عجزه شدن و عدم کِنش گردد، بلکه پس از درک و همدلی و حمایت، شوق رشد و حرکت را نیز به وجود می آورد .

در بزرگسالی اگر درخود این مسئله را مشاهده می کنیم، حامیِ درون را آگاه کنیم، آگاهی های مربوط به حمایت های سازنده ( که منجر به شفا زخم و رشد و حرکت گردد ) را کسب کرده و با حالِ خوب به ادامه زندگی بپردازیم .

mothers_love

نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)