نکات کلیدی و کاربردی برای رفتار با کودک (۲)

مرز گذاری بدن، شب ادراری و …

 ۳- مرز گذاری بدن

دغدغه بسیاری از والدین این است که چگونه به فرزندشان آموزش بدهند در محیط مهدکودک و … به کسی اجازه دست زدن به بدنشان را ندهند. بهترین راه این است که از کودکی در خانه مرزهای فیزیکی فرزند را به رسمیت بشناسیم ، اگر هر زمان که می خواهیم او را ببوسیم از او بپرسیم که آیا مایل هست یا نه؟؟ او یاد می گیرد و مرز های فیزیکی خود را به رسمیت می شناسد. نه اینکه خودمان یا دیگران هر زمان خواستیم ، بدون توجه به حس و حال کودک ، او را محکم بغل کنیم و فشار دهیم و مدلِ خودمان عشق بورزیم و ببوسیم!

برای ورود به مرز های فیزیکی کودک اجازه بگیریم و به اطرافیان و اقوام هم حتماً سفارش کنیم تا به این موارد توجه داشته باشند و عشق و علاقه خود را مسئولانه بروز دهند.

168896_150723108319765_100001462305765_276513_3028027_a

 ۴- بیمار های روان تنی : شب ادراری و …

در روان شناسی شاخه ای به نام بیماری های روان تنی (سایکوسوماتیک) مطرح است که به بیان علل روحی و روانی بروز برخی بیماری ها و مشکلات فیزیولوژیکی می پردازد.

براین اساس ، ریشه شب ادراری کودکان  ” حرف های نگفته ” است. زمانیکه کودک به هر دلیلی مانند ترس، قادر نیست تا درونیات خود را بیان کند، مکانیزم ناخوداگاه در زمان خواب با شب ادراری این فشار را تخلیه و تعدیل می کند .  بر اساس همین روش ،  ریشه مدفوع کردن در خواب ، “ضربه های روحی شدید است که قادر به بیان آنها نیست و ضربات روحی شدید و حتی ضربات فیزیکی پنهان داشته شده است که تخلیه نشده “. به عنوان مثال، بچه ای که مادرش او را به سختی تنبیه می کند و او را تهدید می کند که اگر به کسی بگوید تنبیه بدتری پیش روی اوست، برای شفا دادن روحش با این مکانیزیمِ ناخودآگاهِ دفع در خواب ، بخشی از فشار وارد شده به روح و روان را می کاهد.

نشانه های روان تنی را در خود و فرزندانمان جدی بگیریم و با شفا دادن روح و روانمان، بدنِ سالم و سلامتی را به خود و فرزندمان هدیه کنیم.

نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)