نکات کلیدی و کاربردی برای رفتار با کودک (۱)

در خصوص زمان یادگیری مطالب و… ، صدا کردن والدین با اسم کوچک شان

۱- در خصوص زمان یادگیری مطالب و … از جمله رفتن به توالت

ذهن انسان با رشد فیزیولوژیکی و رشد سنی توان درک و هضم مزالب را به دست می آورد، به عنوان مثال مفهوم کسر در سن ده سالگی برای هشتاد درصد از کودکان قابل هضم و درک است و تا قبل از اینکه ذهن به این رشد برسد، فراگیری این مطلب برایش بسیار سخت و دشوار خواهد بود .

برای گرفتن کودک از پوشک ، نمی توان هیچ زمان تعیین شده و مشخصی را عنوان کرد ، برای این کار ، صبر کنید تا سنِ فهم ِ کنترل ادرار برای فرزندتان برسد، عجله نکنید زیرا تا قبل از روزی که زمانش است قادر نخواهد بود چنین کنترلی داشته باشد و این فشار تنها باعث دعوا و دلخوری و دردسر برای شما و او خواهد بود. کودک دوست دارد تا مثل بزرگترها رفتار کند، پس مطمین باشید روزی به شما خواهد گفت : ” من نیازی به پوشک ندارم، خودم میگم دستشویی دارم “

تا زمانیکه کاملاً یاد نگرفته، لطفا در گرفتن پوشک عجله نکنید، چون با یکبار اشتباه صدای دعوا و فریاد ما بلند می شود و برای هر دو طرف دردسر خواهد بود. اجازه دهید از توان کنترل او مطمین شوید و بعد پوشک را بگیرید .

تا آن زمان، تنها می توانیم به او آگاهی دهیم که این پروسه به چه شکل است .

389826_266619840054380_178669675516064_704452_567525736_n

۲- صدا کردن والدین با اسم کوچک شان

بار معنایی کلمات ، در همه زبان ها بسیار با اهمیت است . اینکه فرزندان والدین خود را با اسمِ کوچک صدا می کنند ، بسیار اشتباه است و آسیب های دراز مدتی را در پی خواهد داشت . کودک با هر بار صدا کردنِ ” مادر ، مامان ، پدر ، بابا ” در درونش حسِ داشتن والدین را تجربه می کند و همچنین با هر بار صدا کردن به والدین یادآوری می شود که نقش مهم مادر و پدر بودن را دارند .

همین اعلام ساده میتواند از بسیاری از رفتار های پرخواشگرانه کودک و یا سلب مسئولیت های والدین بکاهد.
به هیچ عنوان اجازه ندهید شما را با نام کوچک صدا کنند، شما دوست و رفیق آنها نیستید و اسم کوچک صدا کردن، نشانه و نماد صمیمیت نیست، شما مادر و پدر او هستید و با این گونه رفتارهای اشتباه، تقش خود را مخدوش ننمایید .

نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)