عادات ما ، موانعــی برای رشــد (مکانیــــزم شرطی سازی)

برای آموزش ، یادگیری و یاددهی و آموزش در سطوح و مراحل مختلف، راههای گوناگون و متفاوتی وجود دارند که بنا به مقتضیات مکانی و زمانی ، مناسب ترین از بین آنها را انتخاب می کنیم.

 

Untitled

یکی از روشهای تربیتی قدیمی ، مرسوم و معمول ، که هم با رویکرد درونی برای یاد گرفتن و آموزش دادن به کودک درونمان و هم با رویکرد بیرونی آن برای تربیت و حتی بعضاً کنترل سایرین ، بسیار زیاد و در حالتهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد “مکانیزم شرطی سازی” است.

مکانیزم این روش بسیار ساده و آسان است ، از آنجایی که میل به لذت و دوری از درد در همه ما نهادینه است ، برای عادت به انجام کاری، و یا حتی دیدن و حس کردن و فکر کردن به شکل مورد نظر ، با تمهیدات و کارها و ابزار بیرونی مثلاً جایزه ،‌پاداش و یا رفتار و گفتار خاصی که مطلوب است ، و یا بالعکس با تهدید به شرایط نا مطلوب و ناراحت کننده ، خود و سایرین را به انجام دادن کار خاص و یا حتی اندیشیدن به شیوه خاصی عادت می دهیم.( که البته مخاطب اصلی این روش و رویکرد بدون در نظر داشتن ذهن پویا و مسلط انتخاب می گردد )

با این روش به جای حضور فعال و مؤثرِ ذهن پویا و مسئول و انتخابگر و مدیر و تمرین کردن ، مشاهده گر بودن ، انتخاب و حتی ابتدایی ترین مراحل اندیشیدن ، طوطی وار و بدون فکر و حتی لحظه ای درنگ ، رفتار و گفتار و حتی اندیشه مشابه با آنچه که قبلا آموخته ایم را انجام میدهیم.

به عنوان مثال ، تصوّر کنید ، کودکی از خوردنی خاصی مثلاً شکلات لذت می برد و به آن بسیار علاقه دارد ، برای اینکه او را به درس خواندن وادار کنیم ،  بعد از انجام دادن تکالیفش به او شکلات جایزه بدهیم.

Untitled

در یک چنین شرایطی کودک دلیل درس خواندن را نمی داند و هدف او از انجام دادن تکالیفش  دریافت شکلات است ، اگر از او

بپرسـید  چرا درس می خواند احتمالاً دلیلی جز دریافت شکلات نخواهد گفت و مسلماً زمانی که شکلاتی در کار نباشد ، درس خواندنی هم در کار نیست مهمتر از همه اینکه احتمالاً پس از دریافت جایزه که همان شکلات است تأثیری نیز از مطالعات بر شخص باقی نمی ماند .

مسلماً همه ما انسانها از دریافت پاداش و هدیه خشنود می شویم و این میلی نهادینه است اما این مهم همراه با در اختیار گذاشتن آگاهی های مورد نیاز برای درک مطلب و همراه با جایزه و پاداش همسو و مرتبط بهترین روش تربیتی می تواند باشد.

در طی پروسه رشد ، از تائید گرفتن از بیرون به سمت تائید گرفتن از درون حرکت می کنیم ، یعنی به این میل فطری و نهادینه در درونمان ارزش می نهیم و بدون سرکوب و یا انکار آن ، از دریافت پاداش های بیرونی به سمت  پاداش های درونی و شخصی حرکت می کنیم.

 به یاد داشته باشیم ، وجه تمایز انسان از حیوان ، صرفاً حضور و عملکرد عنصر انتخاب است.

 1070073_659021487471610_764032236_n

 

نظرات کاربران :
 1. محمدرضا گفت:

  مرسی.

 2. ریحان گفت:

  دروود بر شما
  تا چند روز پیش لیست سمت راست سایت به ترتیب عنوان های کارت های آرکتایپ ها را در خود جای داده بود..حامی..جنگجو..فرمانروا غیره….اما امروز که برای خواندن مراجعه کردم فقط دلقک بود. امکانش هست همان ترتیب قبلی باشد؟ چرا این مطالب ارزشمند دیگر نیست؟
  با سپاس

  • مهسا نوتاش گفت:

   سلام دوست عزیز
   در حال به سازی سامانه و قالب سایت هستیم . به ما کمی زمان بدهید تا با کیفیت بهتری در کنار شما باشیم .
   مطالب را م یتوانید از قسمت جستجو پیدا کنید
   از توجهتون متشکریم

  • مهسا نوتاش گفت:

   سلام دوست عزیز

   در حال به سازی سامانه و قالب سایت هستیم . به ما کمی زمان بدهید تا با کیفیت بهتری در کنار شما باشیم .
   مطالب را م یتوانید از قسمت جستجو پیدا کنید
   از توجهتون متشکریم

 3. سارا گفت:

  سلام

  من تازه باسایت شما آشنا شدم.
  غصه ام گرفته بود که دیگه به روز نمیشه .
  نمیدونین از جوای اخیرتون چقدر خوشحال شدم که میخواین سایت رو سامان بدین

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)