سیستم انتقادی در سازمان ، و نظام فکری و ساختار پیشنهادی (قسمت دوم )

انسان موجودی است چند بعدی ، و بر این اساس ، سه حوزه وجودی تشکیل دهنده انسان ، یعنی ذهن و جسم و روح وی ، متاثر از محیط پیرامون بوده و در هر لحظه تحت تاثیر عوامل محیطی و محاطی او متغیر بوده و تاثیرات مستقیم و غیر مستقیمی را در بازه های متفاوت زمانی تجربه می نماید .

و براین اساس می بایستی مراقب و مترصد باشیم و دقت کنیم که برای نظر خواهی از افراد زمان مناسب و مکان مناسب و همچنین میزان و مقدار مناسب نظر سنجی از ایشان را در داشته باشیم  .

زمانیکه به هر دلیلی ، حوزه عواطف و احساسات افراد فعال است ، یعنی به عنوان مثال ، اتفاقی برایسلامتی یکی از افراد افتاده و یا بعد از زمانتوزیع پاداش ، که عده ای پاداش گرفته و عده ای توبیخ شده اند ،  مسلماً زمان مناسبی برای نظر خواهی از آنان نمی باشد  .

چرا که زمانیکه حوزه عواطف و احساسات فعال است ، افراد صرفاً در حال تخلیه عواطف خود هستند و مسلما نمیتوانند ، با حوزه سر بررسی صحیح انجام بدهند . و توجه داشته باشیم که نظرصحیح و مناسب ، از حوزه سر صادر میشود نه از احساسات و عواطف . پس زمان و شرایطی را مهیا کنید که ، افراد در حالت نرمال و عادی و با حضور حوزه سر حضور داشتهباشند .

و اگر به دلیل فقدان آگاهی از نظام پیشهادات ، در سیستم انرژی نا مناسبی ایجاد شده و عارضه ای در سازمان موجود است و مثلا افرادتشکیل گروهو یا انواع سازمانهای غیر رسمی درون گروهی داده اند و حس نادیده شدن و مود توجه نبودن را با خود حمل می نمایند  ،به عنوان مکانیزم تخلیه ، میتوان در کوتاه مدت و برای دوران گذار تا دستیابی به نظام پیشنهادات میتوان به طور موقت و مدیریت شده ، از سیستم انتقادات استفاده نمود .

اعتراض و انتقاد افراد را شخصی در نظر نگرفته و آنها را فرا شخصی و فارغ از قضاوتها ، بررسی کنید  !!

بر این منوال ، نقد کننده و نقد شونده به مقوله انتقاد ، بصورت شخصی نگاه نکرده و انتقادات را هم مانند پیشنهادات ، نشانه ایی برای بهتر کردن و تعالی سیستم  و افزایش آگاهی و اشراف بر مجموعه و آنچه که در آن میگذرد به حساب می آورند .


در زمان انتقاد به ادم ها توهینو حمله نکنید ،بلکه در مورد اعمال و رفتار  و تصمیم و انتخابهایشان و آنچه که بیرون از آنها قرار دارد به طور مشخص و با تصریح و واضح و آشکار صحبت بنماییم و آگاه باشیم که حتی اگر یک منظور دیگر به غیر از آنچه که منظور نظر ماست ، از صحبتهایمان قابل استخراج و استنتاج باشد مخاطب ما مخیر است که آن منظور را از حرف ما برداشت نماید .

قَالُواْ أُوذِینَا مِن قَبْلِ أَن تَأْتِینَا وَمِن بَعْدِ مَا جِئْتَنَا قَالَ عَسَى رَبُّکُمْ أَن یُهْلِکَ عَدُوَّکُمْ وَیَسْتَخْلِفَکُمْ فِی الأَرْضِ فَیَنظُرَ کَیْفَ تَعْمَلُونَ ( اعراف ۱۲۹ )

آنها گفتند: ما هم پیش از آنکه به سوى ما بیایى و هم پس از آنکه آمدى اذیت و آزار دیدیم! گفت: امید است که پروردگار شما دشمنتان را هلاک سازد و شما را در این سرزمین جانشین گرداند، پس بنگرید که چگونه رفتار مى‏کنید .

مدیر آگاه می بایستی به انتقاد ها و پیشنهادها توجه نماید و بررسی چرایی آنها بپردازد ( البته ، به هر اندازه که  انتقاد ها و پیشنهادات از حوزه سر و در مجرای صحیح آنواقع میگردد دقت و توجه بیشتری را می طلبد اما آنهایی که احساسی و عاطفی می باشد را نیز نباید از نظر دور داشت ) و نشنیده تلقی شدن ، اینگونه موارد میتواند باعث دلسردی منتقدان و پیشنهاد دهندگان در مورد تعدیل وضعیت سازمان گردد .

فَلَمَّا جَاءهُمُ الْحَقُّ مِنْ عِندِنَا قَالُواْ إِنَّ هَـذَا لَسِحْرٌ مُّبِینٌ ( یو نس ۷۶ )

پس چون حق- معجزات و نشانه‏هاى روشن – از نزد ما بدیشان آمد ، گفتند : هر آینه این جادویى است آشکار .

یادآوری میکنیم که :

کلاًبدنه هر سازمانی ، نسبت به تغییرات مقاوم بوده ( و همانگونه که در فیزیک با آن اشنا هستید ، میل اجسام در حفظ و ماندن در وضعیت قبلی را اینرسی مینامیم .)در انسانها هم در مجاورت با هر نوع تغییری چون وضعیت قبلی برایشان آشنا وشناخته شده است ، مایل به ماندن و حفظ وضعیت قبلی هستند، ( ماندن در تصمیم قبلی و زیر بار تغییر و انتقاد نرفتن برای بسیاری افراد بهمعنی اثبات صحیح بودن موجودیت قبلی خودشان  ، است وطبیعی و قابل انتظار است که مقاومت شدیدی در پذیرش ایرادهای وارد بر خود و سیستممان در برابر تغییر از خود نشان بدهند )


مدیر مجموعه میداند که هر تصمیمی که بگیرد قطعاً عده ای مخالف و موافق به همراه خواهد داشت و همه افراد با آن موافقت نخواهند کرد .

به این منظور بسیار شنوا و پذیرا تمام نظرات و انتقاد ها و پیشنهادات را میشنود و همه آنها را لحاظ نموده و با در نظر گرفتن همه نظرات ، انتقادات و گلایه ها و پیشنهادات و ایده های جدید  ،با توجه به صلاحدید خود بهترین تصمیم را اتخاذ میکند و پیرو نظام مشاورتی بوده و از تصمیم گیری مشارکتی نا آگاهانه و بدون انتخاب فعال خود پرهیز نماییم  .

نظرات کاربران :
  1. مهدیس گفت:

    در نظام اداری ماا اینرسی بسیار بالاست

  2. goli گفت:

    با سلام خدمت شما من از مطالب این سایت خیلی راضی هستم

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)