اسطوره هرمس

نسل دوم خدایان المپ بر هیچ قلمرویی حاکم نبودند اما هر کدام به مکان و وضعیت ، یا جایی خاص مربوط می شوند . پسران محبوب زئوس : آپولو و هرمس هر دو مانند خود زئوس تداعی کننده فاصله عاطفی و فعال بودن ذهن هستند . هر دو از کلام خوب استفاده می کنند . مذاکره کننده و تاجران خوبی هستند . و در رفع مشکلات به زئوس کمک می کردند . از درگیری بدنی اجتناب می کردند و زن نداشتند . پسران طرد شده : آرس و هفائیستوس برعکس آپولو و هرمس نمی توانستند از کلام و ذهن خود استفاده کنند . بیشتر عملی بودند تا ذهنی و توسط عواطفشان تحریک می شدند و هردو آنها در المپ مسخره می شدند . از احترام به خود پایین برخوردار بودند . هر دو پسران هرا بودند ؛ مادری بی حرمت شده ، عصبانی و ناتوان . دیونیسوس : زئوس برای او هم پدر بود و هم مادر.


هرمس : هرمس خدای چیزهای غیرقابل انتظار ، خدای شانس و هم زمانی است . یونانی های باستان اعتقاد داشتند هرگاه در اتاقی که نشسته اند سکوت حاکم شود یعنی هرمس آمده است تا بُعد تازه ای به جمع بدهد . هر وقت امور ثابت و خشک و لایتغیر به نظر می رسند ، هرمس روانی و حرکت و شروع های جدید به ارمغان می آورد . سر در گمی ای به همراه می آورد که در واقع مقدمه شروع های جدید است . در اینجا ما با استادی نابغه سر و کار داریم . با راهنمای گله ها ، دوستدار و عاشق حوری ها و پریان دریایی ، با روح شب ، خواب ها و رویا ها ، هیچ چیز بهتر از نوای شیرین چنگ یا فلوت نمی تواند توصیف گر عناصر شوخ و شاد و در عین حال تاریک و اسرار آمیز ، اغواگر و لطیف هرمس باشد . هرمس خدا : آرک تایپ ، مرد : سرعت ، حرکت ، چابکی ذهن ، روانی کلام ؛ به راحتی از مرزها عبور میکند و به راحتی تغییر سطح می دهد .

هرمس خدا ( مرکوری ):
خدای پیام آور ، گفتار شیوا ، راهنمای ارواح به دنیای زیرین ، حامی قهرمانان ، مسافران ، دزدان دریایی و تجار ، مخترع چنگ ، اعداد و الفبا ، آورنده شانس و خوشبختی ، پسر زئوس و مایا . از لحظه تولد در حرکت بود : صبح بدنیا آمد . ظهر چنگ را اختراع کرد ، بعد از ظهر گاوهای آپولو را دزدید و شب به گهواره اش بازگشت . درکیمیاگری ، مرکوریوس یا خدای جیوه است . روح پنهان درون ماده . هرمس روش پیدا کردن طلای روحی یا گوهر وجود را به ما نشان میدهد . طبیعت دوجنسی دارد .

کهن الگوی هرمس :
پتانسیل های مثبت و منفی : توانایی اختراع ، برقراری ارتباط ، قدرت تفکر ، سرعت عمل ( هم در راه خیر به کار گرفته میشود و هم در کلاه برداری ) مثبت : انتقال واضح معانی ، نجات دهنده کودک .
۱-
کهن الگوی پیام آور : به نرمی از سطحی به سطح دیگر حرکت می کند و از مرزها می گذرد ( دنیای سیاست ، ارتباط جمعی و تجارت ) نگران درست و غلط بودن کارهایش نیست . دارای تفکر خلاقانه و مشکل گشا.
۲-
حقه باز : زرنگی ، زیرکی ، توانایی تغییر شکل دادن و نوآوری .
۳-
برادر کوچکتر : میداند چگونه از کلمات استفاده کند تا از درگیری ها جان سالم بدر ببرد .
۴-
راهنما : راهنمای ارواح به دنیای زیرین و بازگرداننده پرسفون . ستون سنگی برای علامت گذاری مرزها و جاده ها ، قبرها و حریم منازل . هم مرزها را مشخص می کند و هم از آنها عبور میکند . نشان دهنده ی مراحل روانشناختیبینابینی ” ( مرحله گذر از میانسالی ) .
۵-
کیمیاگر : پدر کیمیاگری تبدیل آنچه در روان است به طلا یافتن معنا یا طلای درون تجربه .
۶-
نجات دهنده ی کودک : هر آنچه معصوم یا آسیب پذیر و یا الهی و مقدس است را نجات می دهد .

نظرات کاربران :
  1. azar گفت:

    با تشکر از این مطلب خوب
    میتونید راه های افزایش هرمس رو هم بذارید؟
    ممنون

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)