پوزیدون خدای عواطف و احساسات و غرایز ، خدای دریاها

بررسی دقیق نوع فعالیت این کهن الگو ها ، نیازمند تحلیل و واکاوی دقیق با در نظر گرفتن شرایط پیرامون و درون فرد است.لیکن ما در این مجموعه مطالب به اختصار به نکات کلیدی و بارز ، که از اهمیت بیشتری برخوردارند خواهیم پرداخت !

ویژگی های اخلاقی

این تیپ شخصیتی و این مجموعه رفتاری همیشه تحت تایر احساسات، عواطف و غرایز است ، این احساسات هم شامل احساسات مهربانانه و عاشقانه می شود و هم شامل خشم و عصبانیت.
وقتی عاشق می شوند، همه فکر می کنند دیگر عاشق تر از او وجود ندارد و وقتی هم که عصبانی می شودو متنفر، هیچکس در دنیا خشمگین تر از او نیست!
بسیار بسیار مهربان و با توجه هستند، حتی وقتی چیزی از دل کسی می گذرد که آن را می خواهد، اینها صدای او را شنیده و سعی در برآورده کردن نیاز او دارند، به هر زبانی که بتوانند ابراز احساسات می کنند و به طرف رابطه شان این علاقه را نشان می دهند، حال می تواند ابراز احساسات زبانی و قربون صدقه باشد، و یا خریدن کادوهای گرانقیمت و یا غافلگیر کردن پارتنرشان با کارهای هیجان انگیز و عاشقانه.

در هنگام عصبانیت همه چیز را بهم می ریزند، درست همانند  دریای آرامی که یک دفعه طوفانی می شودو همه چیز را بهم میریزد، داد می زنند ، فحش می دهند ، چیز می شکنند ، طوفان به پا می کنند و بعد هم پشیمان می شوند و کاری می کنند که از دل بقیه دربیاورند.
در اوج عصبانیت
حرفی می زنند و یا کاری انجام می دهند ،که در زمان آرامش آن را به یاد نمی آورند و یا نمی خواهند که به یاد بیاورند  چون در آن لحظه فقط با حوزه احساسشان عمل می کنند و حوزه سر (تفکر و تدبیر و تعقل ) کاملا تعطیل می شود.

حافظه طولانی مدت عاطفی از دیگر ویژگیهای کسانی است که این تیپ شخصیتی را دارند ، به طوری که از سالهای گذشته و بعضا از دوران کودکی خود خاطره دارند!

در کودکی

نسبت به هر آنچه که برایشان مهم است ، احساسات قوی از خودش نشان می دهد و اگر چیزی برایشان جلب توجه کند ،آن را درخواست می کنند و در لحظه باید به هر آنچه که می خواهند برسند ، برای رسیدن به خواسته خود طمع دارند و در صورت عدم توانایی دستیابی به آن فریاد برمی آورند و اگر در لحظه به خواسته خود برسند، شوق فراوان از خود را نشان می دهند.


از بچگی عاشق حمام رفتن و ورزشهای آبی و هستند و از بودن در حمام و یا استخر خسته نمی شوند، کسانی هستند که هنگامی که دریا و یا استخر می بینند، خود را بی اختیار به آب می زنند و از بودن در آب به مدت طولانی خسته نمی شوند و احساس سرزندگی و خوشحالی و آرامش دارند.
بچه های شیرخواره ای که هنگام شستشو توسط مادرشان در حمام صدا از آنها در نمی آید و از بودن در آب احساس رضایت می کنند، قطعا پوزیدون دارند.

دوران تحصیلی

از آنجایی که آدمهای احساساتی و غریزی هستند ، درهنگام بلوغ هورمونها روی آنها اثر می گذارد و اغلب به دنبال زنانی هستند که از نظر جنسی برایشان جذابیت دارند.
در این سن ، خانواده انتظار دارد که او وارد دانشگاه شود و روی کسب علم و دانش تمرکز کند اما این کار برای جوان پوزیدون تایپ جذاب نیست.
او از منطق ، کارهای تکراری و امتحان دادن تنفر دارد و بسیاری از درس ها حوصله او را سر می برد. دستاوردهای روشنفکرانه برای آنها بی معنی است.

رابطه مردان پوزیدون تایپ با مردان و زنان

روش برخورد پدرسالارانه و قدرت عواطف او ، او را بر زنان مسلط می کند معمولا احساسات زن را نادیده می گیرند و به حریم شخصی آنان تجاوز می کند.
جنس مخالف را در پناه حمایت، توجه و الطاف خود می گیرند،ولی آنها بعد از مدتی از این (به قول ایشان) حمایت ها و توجه ها و آغوش گرم فرار می کنند و طاقت کنترل و بعضا زورگویی های ایشان را ندارند.

فکر می کنند همیشه همه همجنسانشان باید بدانند که آنها چقدر از آنها بهتر ، فعال تر و قوی تر هستند  و همواره در حوزه هایی با ایشان ارتباط برقرار می کنند که بتوانند برتری خود را به ایشان ثابت نمایند و البته همیشه فکر می کنند که از بقیه بهتر هستند و نیازی به اثبات این مطلب نیست.
درجامعه زئوس – آپولویی ، ویژگی های وفاداری و عواطف عمیق پوزیدون خریداری ندارد
. اگر اینان بخواهند در این دنیا موفق شوند باید آرک تایپ های دیگر مانند احترام به وقت . تمرکز روی هدف و …. ( از ویژگی های آپولو ) را در خود پرورش دهند.

ازدواج در مردان پوزیدون تایپ

فکر می کنند با ازدواج با شخص مورد نظرشان،  برای همیشه او را مال خود کرده و می تواند به هر گونه که تمایل داشته باشد او را کنترل کند و این گونه می تواند هر زمان که دوست داشته باشد و به میزان و هر مدتی از او بهره مند گردد.
فقدان کنترل عاطفی ، مساله قدرت یا فقدان آن و تلقی از عمل جنسی در زندگی زناشویی به عنوان یک حق ، زندگی زناشویی را آزاردهنده می کند برای سازگاری با یک زن ، باید دلفین ( سمبل سازگاری و انطباق ) درون خود را رشد دهد . با ملاحظه و حساس باشد و بتواند در سطح عمیقی با او رابطه بزند
.

رابطه با فرزند

بسیار کنترلر هستند و می خواهند فرزندانشان را، در هر سنی، کنترل کنند و فکر می کنند فرزندانشان باید آن کاری را انجام دهند که ایشان درست می دانند و در صورت تخطی فرزندشان از دستوراتشان خشمگین شده و درصدد حالگیری و به نوعی غلط کردن فرزندشان هستند.

در کار

بسیار زحمت می کشند و در پایان روز احساس خستگی زیادی می کنند.

حتی اگر پولدار باشند، این پول را به سادگی در نیاورده اند و برای آن رنج و مشقت زیادی کشیده اند.
اگر در جایگاه رئیس قرار بگیرند می خواهند کارمندان و زیردستانشان بدانند که چه کسی رئیس و چه کسی مرئوس است و و همیشه در ارتباطشان با آنها به هر نحوی که ممکن باشد این را به آنها گوشزد کرده و یادآوری می کنند که آنها بدانند که او رئیسشان است و بدانند که چگونه می بایستی با او رفتار کنند و این به آنها کمک می کند که مورد خشم و غضب ایشان قرار نگیرد.

ویژگی های کلی

در هر کجا و در جمعی هر طور که شده ریاست آنها را بر عهده می گیرند و مطمئن هستند که هیچ شخصی بهتر از آنها توانایی انجام این کارها را ندارد و این مطلب را هر طور شده،چه در جایگاه رئیس و چه غیر از آن به همه دیگران آن جمع ثابت می کنند.

از آنجایی که حوزه احساس در این افراد بسیار تاثیرگذار است و می دانند که با چه چیزی و یا چه کاری می توان چه کسی را خوشحال نمود، برای همین ایشان بسیار خوب می توانند افراد را غافلگیر و یا سورپرایز کنند، طوری که خود شخص هیچوقت متوجه نمی شود و به قدری به همه جزئیات توجه دارد و همه چیز را در نظر دارد که هیچ چیز از نظرش دور نمی ماند و طرف او بسایر هیجان زده و شگفت زده می شود ، فیلم خواستگاری مردی با آرک تایپ غالب پوزیدون جندی پیش در سایتهای مختلف پخش می شد که هنگام صرف شام در یک هتل به طرز غافلگیرانه ای از پارتنرش درخواست ازدواج کرد و پس از جواب مثبت وی، در همان محل، جشن عروسی را برپا کرد و همه مهمانان از قبل دعوت شده بودند و لباس عروس آماده بود و همه کارها انجام شده بود و عروس از هیچ چیزی خبر نداشت.
در مورد هدیه گرفتن برای افراد هم این مطلب صادق است، چون با حوزه احساس هدیه می گیرند، قطعا آن چیزی را می گیرند که فرد از داشتن آن بسیار خوشحال و شگفت زده می شود.

دفترچه حساب عاطفی با همه دارند که همه چیز را در آن ثبت می کنند!
یعنی 
اینکه وقتی کسی در حق آنها خوبی و یا بدی می کند ، همه را در آن ثبت می کنند و بعد با سود ١٠٠% جبران می کنند!
یعنی اینکه اگر در حق آنها یک خوبی کوچکی کرده باشید و او مثلا بخواهد ٢ سال بعد آن را جبران کند،حتما چندین برابر در حق شما خوبی می کند و اگر خدای نکرده در حق او بدی کرده باشید(هر حرف و یا کاری که او را ناراحت کرده باشد) حتما آن را هم به نحو شایسته ای جبران می کند.(جوری که هیچوقت یادتان نرود!!)
به عنوان مثال هنگامی که از دست کسی  کمی ناراحت می شوند، چیزی به روی او نمی آورند ولی پیش خودشان نگه می دارند ( اون فرد هم بی خبر از اینکه ایشان را ناراحت کرده)و پس از چندین بار به یک باره تلافی همه آن دفعات و چه بسا بیشتر را بر سر او در می آورند.
هنگام دعوا و یا جر و بحث، حرفهایی را مطرح می کنند و به دعوا ربطش می دهند که برای زمانها یخیلی دور بوده و هیچ ربطی به صحبت حال حاضر نداشته ولی از آنجایی که صحبت از حوزه احساسات است ،می توانند همه چیز را به هم ربط دهند.

تمام اتفاقات را با جزئیات کامل در خاطر دارند،تصویر گذشته همچون فیلمی همیشه در آرشیو ذهنشان هست که هر دفعه که آن را یادآوری می کنند ، برایشان پررنگ تر می شود!
اینکه مثلا فلان کس با آنها چه رفتاری کرده است و یا فلانی چه حرفی به ایشان زده  و یا در فلان مهمانی چه اتفاقی افتاده!؟! ، همه و همه در خاطرشان هست و کینه شخص مورد نظر را به دل می گیرند و در صدد تلافی کردن بر می آیند.

هر رفتاری که با این افراد شده باشد چه خوب و چه بد را در ذهن دارند و چون از حوزه احساس همه چیز را در نظر می گیرند، مقیاس داوری در ایشان حوزه احساسشان است و مثلا اگر کسی چشم آنها را کور کرده باشد، می خواهند که او را بکشند، چون معتقدند که چشم آنها خیلی درد گرفته و این فشاری که متحمل شده اند مثل این است که یک نفر را کشته باشی و برای همین باید شخص مورد نظر را کشت.

برای اینکه خودشان را برتر و بالاتر از دیگران نگه دارند ، آن ها را تخریب می کنند و سعی در غلط کردن و کوچک کردن آنها دارند.

معیارشان برای انتخاب هر چیزی دلشان است، یعنی هنگامی که می خواهند چیزی را انتخاب کنند، به دلشان توجه می کنند و می بینند که دلشان چه چیزی را انتخاب می کند و بر اساس آن تصمیم می گیرند، برای همین هم خیلی وقتها در هنگام سرخوشی تصمیمی را می گیرند که هنگان ناراحتی آنر را نقض می کنند و یا برعکس، هنگام ناراحتی حکمی را صادر می کنند که در هنگام خوشحالی به راحتی آن را زیر پا می گذارند.

خودشان را در جایگاهی می دانند که بتوانند به حریم دیگران تجاوز کنند، چک کردن موبایل اطرافیانشان ، گوش کردن به صحبتهای دیگران و اظهار نظر کردن ، رفتن سر وسایل دیگران و نظر دادن در مورد کارهایی که به آنها ربطی ندارد.

بسیار نکته این را دارند که دیگران فکر کنند که ایشان نمی فهمند و یا بخواهند به شعورشان توهین کنند ، با استفاده از شواهد (حتما به آنها نشان می دهند که متوجه همه وقایع شده اند )و بعد اگر بخواهند از آن می گذرند و در غیر اینصورت حتما حالشان را می گیرند.

 

نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)