دیمیتر ، ایزدبانوی مادر ، روزی دهنده ، غلات دهندگی ،پرورش جسمانی و معنوی

بررسی دقیق نوع فعالیت این کهن الگو ها ، نیازمند تحلیل و واکاوی دقیق با در نظر گرفتن شرایط پیرامون و درون فرد است.لیکن ما در این مجموعه مطالب به اختصار به نکات کلیدی و بارز ، که از اهمیت بیشتری برخوردارند خواهیم پرداخت !

ویژگی های اخلاقی

این افراد همیشه در حال سرویس دادن و انجام کاری برای دیگران هستند ، به همین علت اطرافیان آنها آدم های بی مسئولیتی هستند.

به هیچ عنوان نمی توانند ” نه ” بگویند.

اغلب در رابطه با جنس مخالف در نقش مامان ظاهر می شوند.

دست پختهای خیلی خوشمزه دارند.

عاشق بچه ها هستند.

 

عاشق مهمان و مهمانی دادن  هستند.

محال است دست خالی به جایی بروند ، گل ، شیرینی ، غذا و . ، همیشه با دست پُر.

آغوش مهربانی دارند.

ماساژورهای پر عشق و تاثیرگذار و خوبی هستند.

همیشه در کیف یا کمدشان خوراکی دارند . آنقدر خوراکی و دهندگی به طرفشان می خورانند تا بترکد.

 

این شخصیت به طور کلی حامی خوبی برای دیگران است و همیشه آنها را در حال دادن سرویس دادن و خدمت به دیگران میبینید.

بسیار پرتوان و قلدر در حوزه خودشان

یک مدیر عاطفی و پر توان و فوق العاده

مادرانی خستگی ناپذیر و تسلیم ناپذیر

ضدِ افسردگی

در کودکی

این افراد در کودکی نیز در عروسک بازیها و خاله بازی هایشان نقش مادر را بر عهده دارند . میزان  تمایل و علاقه به داشتن فرزند در آنها به اندازه ایست که به راحتی باور نکردنی  زایمان می کنند و در زمان زایمان از سر رضایت وخشنودیشان حتی خنده بر لب دارند.

 

دوران تحصیل
درس خواندن برای این تایپ شخصیتی ، بهشان کمک می کند تا بعدا بتوانند به فرزندانشان در انجام دادن تکالیف کمک کنند.


در کار

اشاره کردیم که افرادی که انرژی کهن الگوی دیمیتر در آنها فعال است ، ” دهندگی ” را در جای جای تعاملات روزمره ، زندگی می کنند ، این حس و حال را حتی در مورد شغل و کاری که انجام می دهند نیز دارند.

غالباً میتوانید  افراد، دیمیتر تایپ را  در حال کار در حرفه های خدماتی و پرورشی ببینید ،چراکه به مشاغل خدماتی علاقه بسیاری دارند و از این طریق انرژی دهندگی و حمایت خود را زندگی می کنند.

آنها  اغلب جذب مشاغل سنتی زنانه می شوند ، به عنوان مثال در مشاغلی چون پرستاری و معلمی بسیار موفق و اثر گذار هستند.  و نه تنها در این مشاغل پیشرفت می کنند بلکه خود نیز عاشق کار خود هستند، و از لحظه لحظه شغل خود لذت میبرند و هر بار با انرژی مضاعفی در کار خود حاضر می شوند.

 

 این افراد با مهرورزی , مهربانی و خدمت به دیگران به رضایت خاطر دست می یابند و از این طریق خود را مفید می بینند و به نوعی بودن خود را در خدمت و حمایت و پشتیبانی از دیگران می بینند .

به عنوان این جمله را از آنان بسیار می شنوید که:  همه همکاران من هر زمانی که گرسنه هستند و یا دلشان هوس چیزی می کند و یا دلتنگ مادرشان می شوند و یا درد دلی داشته و یا نیاز به همدلی دارند پیش من می آیند و همیشه هم با دست پر برمی گردند .

از آنجائیکه ، بسیار قدرتمند و قلدر هستند در مقام رهبری و مدیریت خوب عمل می کنند ( البته نه در مدیریت های اداری که نیازمند قاطعیت از لحاظ حوزه سر و منطق باشد) و از آنجاییکه بعد عواطف و احساسات در این افراد بسیار پر رنگ است ، قادر نیستند در مواقع لازم احساسات و عواطف خود را نادیده گرفته و بر اساس قوانین حاکم بر محیط کاری رفتار کنند .

در حالت ناآگاهانه ، توان شیفت مناسب در محیط های کاری را ندارند . به عنوان مثال اخراج کارمندانشان برایشان بسیار دشوار است و به جای قاطعیت ، با او همدردی می کنند !

محیط کاری را مانند محیط منزل عاطفی تلقی می کنند و رفتاری مشابه فرزندانشان با کارمندانشان دارند! همواره آنها را حمایت می کنند، پای درد و د کارمندانشان می نشینند و در جریان جزئی ترین تعاملات خصوصی و شخصی آنان هستند و بطور متقابل کارمندان زیر دست شان از آنها در همه زمینه ها  انتظار حمایت دارندو اگر از آنها حمایت نکنند، کارمندانشان مانند کودکان متوقع  عصبانی و ناراضی می شوند و توقع حمایت های عاطفی را همواره خواهند داشت .

رابطه زنان دیمیتر تایپ با مردان و زنان

این زنان در رابطه با هر فردی ، چه زن و چه مرد و با هر سن و شرایط و موقعیتی طوری رفتار می کند که گویی آنان بچه هایی هستند که نیاز به مراقبت و توجه دارند.
همیشه مثل مادرها نگران خورد و خوراک افراد هستند و برایشان مادری می کنند.

ازدواج در زنان دیمیتر تایپ

هدف از ازدواج این افراد آوردن فرزند و بارداری و زایمان است تا بتوانند آنها را پرورش دهند و در کل به آنها سرویس بدهند خدمت کنند و بر این اساس هر چقدر بچه کوچکتر ، ناتوان تر و پر خور تر باشد انرژی دیمیتری و مادرانه آنها را بیشتر تخلیه میکنند .

 بارداری برای آنها بسیار زیبـاست. و بعضآ شوهرشان نیز مانند یکی از فرزندان آنهاست و به همان سبک و سیاق و روش با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و رفتار میکنند .

 

رابطه با فرزند

جملاتی که همیشه از مادران با این تیپ شخصیتی میشنوید:

الهی بمیرم گشنه موندی؟

اگه سیر نشدی برات غذا درست کنم.

مامان خیر و صلاحتو بهتر میدونه

از آنجایی که این مادران بسیار بسیار کنترلر و قوی هستند،  فرزندان خود را عَجَزه می کنند و شاهد رشد ( صرفاً فیزیکی ) فرزندانشان هستیم و به طوری که آدمها در کنار آنها فلج و ناتوان می شوند.

 

فرزندان ایشان در سنین نوجوانی و یا حتی جوانی ، قادر به فراهم کردن غذای مناسب ، لباس متناسب و سایر نیازهای مقدماتی خود نیستند چراکه همیشه مادری در کنارشان بوده که پیش از ” اعلام نیاز ” تمام و کمال ، احتیاجات آنها را برآورده کرده است !!!!

نتیجه چنین رفتاری ، داشتن فرزندان ناتوان و عجزه ای است که همیشه محتاج مادر هستند !!

ویژگی های کلی

عجزه پروری : از آنجائیکه بودن خود را در دهندگی هایشان می بینند ، بسیار کنترل کننده بوده و  ترجیح می دهند دیگران ، همیشه و همه جانبه به آنها وابسته باشند. آنها بر این باور هستند که اگر فضای باز بیش از اندازه برای استقلال به فرزندان ، و کلاً تمامی افراد تحت کنترلشان دهند , آنها را از دست خواهید داد. از این رو اجازه رشد و یادگیری را به آنها نمیدهند تا همیشه وابسته و آویزان و محتاج باقی بمانند .

کنترلر : یکی از قسمت های غیر سازنده در افرادی که دیمیتر در آنها بصورت ناآگاهانه فعال است ، کنترل بیش از حد و همیشگی و همه جانبه آنها است  که این کنترل ها می تواند بصورت کنترل های بیرونی و کنترل های درونی باشد .

به عنوان مثال مادران دیمیتر تایپ ( نا آگاه ) را تصور کنید : این مادران هویت خودشان را در سرویس دهی و حمایت و دهندگی به فرزندانشان تعریف کرده اند و حتی نمی توانند لحظه ای تصور کنند که این فرصت دهندگی را از دست بدهند !!!!!

این مادرها ، هر چقدر فرصت بیشتری برای ارایه دهندگی های همه جانبه خود داشته باشند ، احساس بهتری داشته و ” بودن ” خود را به این صورت تعریف می کنند

برای چنین مادرانی ، دیدن روزی که فرزندان آنها نیازمند آنها نیستند و یا اینکه خودشان قادر به برآورده کردن احتیاجاتشان نیستند ، مانند مرگ و نیستی  است.

افراد دیمیتر تایپ، همیشه در زندگی  مشغول رسیدگی به وضعیت دیگران و دهندگی و حمایت از نیازمندان و اشخاصی که به آنها اعلام نیاز کنند بوده و از اینکه به دیگران ، از  فرزندان و کودکان گرفته تا کارمندان و همکاران دهندگی کرده و ایشان را تغذیه کنند احساس کامل بودن و خوبی دارند .

از آنجائیکه بودن خود را در دهندگی هایشان می بینند ، بسیار کنترل کننده بوده و  ترجیح می دهند دیگران ، همیشه و همه جانبه به آنها وابسته باشند. آنها بر این باور هستند که اگر فضای باز بیش از اندازه برای استقلال به فرزندان ، و کلاً تمامی افراد تحت کنترلشان دهند , آنها را از دست خواهید داد. از این رو اجازه رشد و یادگیری را به آنها نمیدهند تا همیشه وابسته و آویزان و محتاج باقی بمانند . زمانی که می بینند و متوجه می شوند که کسی به آنها وابسته نیست و برای انجام خواسته هایشان به او  احتیاجی نباشد , احساس واخوردگی و بی مصرف بودن می کنند! از آنجائیکه قلدرانه می خواهند همیشه کنترل اوضاع را در دست داشته باشند، از این واقعه خشمگین و غمگین می شوند و تمام تلاش خود را برای وابسته کردن وی انجام می دهند .

کنترل شدید : افراد کنترلر را می توانیم به دو دسته تقسیم کنیم ، دسته اول کسانی هستند که بصورت آشکار و واضح دیگران را کنترل می کنند و دسته دوم افرادی که به اصطلاح کنترل از زیر داشته ، و بصورت نا محسوس و  غیر مستقیم ، سایرین را در جهت رسیدن به اهدافی که خود صلاح می دانند کنترل می کنند.

به عنوان مثال اگر مادری با انرژی دیمیتر غیر سازنده با فرزندش تعامل داشته باشد ، احتمالاً به محض دیدن جوانه زدن استقلال در فرزندش با محرومیت دادن های محسوس و نا محسوس ، فرزندش را کنترل کرده و اجازه نمیدهد تا وی تمرین کسب استقلال را داشته باشد .

در حالیکه ، حامی متعالی ، همواره در صدد است تا نهایت عشق و حمایت خود را که همانا ، بخشیدن استقلال است را تجربه کند و در هر مرحله از تعامل با توجه به نیاز و همچنین رشدی که صورت گرفته از میزان حمایت خود می کاهد تا استقلال در وی شکل بگیرد .

 

نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)