ماتریکس (THE MATRIX) (قسمت ۱)


ماتریکس فیلمی علمی-  تخیلی به نویسندگی و کارگردانی برادران واچوفسکی است که در سال ۱۹۹۹اکران شد. این فیلم آمیزه‌ای از اکشن، هنرهای رزمی و یک فیلمنامه چندلایه است.

خلاصه داستان:

در آینده نه چندان دور ، فردیت طلبان به کمک تجهیزات محرمانه خود با نئو که خود یک هکر کامپیوتری است ارتباط برقرار می‌کنند و به او شرح داده و برای او روشن می‌ سازند که آنچه که او آن را حقیقت و آگاهی مطلق تصور می‌کند یک شبیه‌سازی پیچیده کامپیوتری است به نام « ماتریکس » که توسط نوعی هوش مصنوعی بدخواه و مانع رشد بشریت  طراحی شده‌است.در حقیقت این خود ماتریکس است که حقیقت را از بشریت مخفی می‌سازد و با مشغول نمودن همه جانبه آنها و به آنها اجازه می دهد یک زندگی متقاعدکننده و شبیه سازی شده را در سال ۱۹۹۹ داشته باشند، در حالی که ماشینها در حال رشد کردن هستند و مردم را دسته دسته و گروه گروه به انقیاد خود درآورده و اینگونه آنها را درو می‌کنند تا آنها را به عنوان یک منبع تامین انرژی دایمی تحت سلطه خود درآورده و از آنها برای رسیدن به اهداف شوم خود استفاده کنند. مورفئوس، رهبر این فردیت طلبان باور دارد که نئو یگانه شخصی است که با در مسیر فردیت خود قرار گرفتنش باعث می گردد تا، تک تک انسان‌ها به حسن اختیارشان به سوی فردیتشان راه یافته و در این مسیر بر اساس هویتشان به صورت فردی طی طریق نمایند و به این روش با بی انرژی ماندن ماشینها به نوعی آنها را براندازی خواهند نمود.


 

مورفئوس، نئو و ترینیتی

به اضافه نئو٬ ترینیتی و مورفئوس برای رسیدن به هدف متعالیِ جلوگیری از بنده سازی انسان‌ها توسط ماشینها می‌جنگند٬ درحالی که نئو کم کم شروع به پذیرفتن نقش خود به عنوان «شخص یگانه» می‌کند و در این مسیر گام بر می دارد.


نئو

 

 

نظرات کاربران :
 1. نعیم گفت:

  عاشق این فیلمم من

 2. Jerzy گفت:

  Nothing I could say would give you undue criedt for this story.

 3. Eliza گفت:

  Yours is a clever way of thinnkig about it.

 4. امین گفت:

  من واقعا مونئم چرا فیلم هایی که هالیوود میسازه اینقدر تاثیرگذار و پر از معنا هستند و یه نگاه به سینمای خودمون و جامعه خودمون بکنید بعد از یک فیلم به اصطلاح مذهبی کلی منتقد داره در حالی که در تیتراژ اسم یک نفر مشاور مذهبی داره. من فکر میکنم علم همه چی رو توضیح میده نه به اصطلاح تفکر ما از یک چیز. علم رو درک کنیم که علم مذهب رو برای ما پدید میاره و راه رو بر همه چیز غیر از حقیقت میبنده. زنده باد حقیقت ، روزی که به دنیا آمد و روزی که زندگی کرد و روزی که میمیرد و روزی که دوباره زنده میشود.

 5. ارمین گفت:

  به نظرتون ماتریکس۴ هم ساخته میشه؟میگن تیزر داره پ چی شد.

 6. mohammad گفت:

  فیلم خیلی قشنگ است .

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)