تعهد و تعلق سازمانی

تعهد و تعلق سازمانی

کلمه تعهد از خانواده کلمات عهد و پیمان بوده و با توجه به منطق و حساب و کتاب و قوانین و حوزه سر تعریف میشود . تعهد ازمانی به معنی پایبندی به اصول و قوانی مجموعه و انجام وظایف محوله و شرح کاری است که در زمان استخدام با توافق طرفین تعریف شده باشد.

مقوله تعلق سازمانی، از جایگاه علایق فرد و تمایل او به انجام وظایف و ماندگاری در سازمان است و جاری بودن این انرژی درمجموعه علاوه بر انرژیمضاعفی که در افراد میدمد ، برای خود شخص ، مجموعه شغلی و در حقیقت برای کل جامعه مفید و سازنده خواهد بود .

images (1)

در سالهای اخیر ، به دلایل مختلف شخصی و شغلی ، کارمندانبعد از گذشت مدت زمانی کوتاهی از اشتغال ، بفکر تعویض کار و نقل و انتقال می افتند واین موضوع به عنوان یک معضل مهم برای فرد و سازمان قابل تامل و بررسی است .

وجود احساس تعلق سازمانی در مجموعه ، به مدیران سازمان کمک خواهد کرد تا از حضور افراد اطمینان حاصل کرده و باتوجه به این اطمینان خاطر بتوانند،برنامه های بلند مدت را برای مجموعه طراحی کنند . از سوی دیگرآموزش های ضمن خدمتی که به افراد داده میشود و تجارب شغلی که با توجه به زمان اشتغال در مجموعه کسب نموده اند ، از مجموعه خارج نشده و نیازی به تربیت مجدد نیروی متخصص در آن حوزه نخواهد بود و از مصرف بی رویه سرمایه های آموزشی و زمان کسب مهارت ممانعت به عمل خواهد آورد .

برای ایجاد این حس در افراد شاغل در مجموعه ، راهکارهای مختلفی بنا به شرایط شخصی و خانوادگی و اجتماعی اشخاص ارائه میشود .

راهکار های فردی میتواند شامل پاداش های مناسب و متناسب با جایگاه شغلی، علایق شخصی و شرایط اجتماعی یاشد . به عنوان مثال پرداخت هزینه های دوره های آموزشی شغلی یا عمومی، تخفیف مناسب برای استفاده از خدمات ورزشی و افزایش سلامت بدن و روان ، دادن بن خرید مایحتاج شخصی، بلیط کنسرت و تاتر و سفر های سیاحتی و یا زیارتی و ….

راهکارهای خانوادگی مانند ، ارائه تخفیف مناسب برای استفاده همسر و فرزندان شخص شاغل از مجموعه های تفریحی و ورزشی، تسهیل شرایط سفرهای خانوادگی ، برگذرای جنگ ها و مراسم برای کودکان محصل کارکان و تشویق آنها در موفقیت های تحصیلی و دادن هدیه به فرزندانی که موفقیت تحصیلی بیشتری داشته اند و دادن انگیزه برای کسب موفقیت تحصیلی در سالهای بعدی در راستای تشویق کردن کودکان و علاقمند کردنشان به تحصیل ، برگزاری جلسات و آشنا کردن خانواده های کارمندان با یکدیگر ، حمایت از همسران کارمندان در زمینه های تحصیلی و هنری و ورزشی ، ارائه بیمه تکمیلی برایوالدین مسن کارمندان مجردو …

483404_473626456014411_981592299_n

تشویق با ابزار مورد علاقه

فِیهِمَا فَاکِهَهٌ وَنَخْلٌ وَرُمَّانٌ( الرحمان ۶۸)
در آن دو (هر نوع درخت) میوه و درخت خرما و انار است

(بوسیله چیزی تشویق شوند که به ان علاقه دارند)

با ارائه این راهکارها و مواردی از این دست ، احساس تعلق خاطر در ساختار مجموعهشکل گرفته و اشخاص شاغل با انگیزه و پشتوانه و انرژی بیشتری کارهای محوله و حتی خارج از شرح کار ولی لازم برای بهینه تر شدن سازمان را انجام خواهند داد و از طرفی از سمت خانواده نیز انرژی ها همسو برای ادامه فعالیت وجود خواهد داشت .

شایستگی و پاداش

وَعَدَ اللّهُ الَّذِینَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ لَهُم مَّغْفِرَهٌ وَأَجْرٌ عَظِیمٌ(مائده ۹)

خداوند کسانى را که ایمان آورده و عمل‏هاى شایسته کرده‏اند وعده داده که آنها را آمرزش و پاداشى بزرگ است

مراقب باشیم که لطف مکرر ما در قالب پاداش و انواع حمایت هایی که از کارمندانمان میکنیم ، حق مسلم تلقی نگردد. چون در این صورت بهتر است که جزیی از حقوق افراد بحساب اید، نه سیستم پاداش و ایجاد نظام انگیزشی و یا افزایش تعلق سازمانی !!!

539882_594603473883388_491316568_n

نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)