نیروی محرکه جوینده چیست ؟

یکی از خصوصیات بارز در زمان فعالیت کهن الگوی جوینده ، این است که به محدودیت های موجود گیر نمی کند و به دنبال بهتر و بهینه تر کردن شرایط بیرونی و درونی است.

احتمالاً در برخی از  کارتون ها و فیلم ها دیده اید که جوانی که شروع به سفر می کند با کوله باری سبک محیط امن و آشنای قبلی را ترک می کند و به آغوش تجارب جدید و نا شناخته می رود . 

به نظر شما ، چه چیزی چه چیزی باعث می شود که جوینده , همه اماکن امنش را رها کند و به ندای جستجوگر درونش پاسخ مثبت دهد ؟ چه چیزی باعث می شود او بر اینرسی ماندن در وضعیت موجود ، غلبه کرده و  شروع به آغاز سفر و حرکت نماید ؟

معمولاً قبل از شروع سفر، در مرحله وفق دادن خود  به سر می بریم و سعی می کنیم همچنان به موفقیت های مالی خود ادامه دهیم و رضایت خانواده و دوستان و اطرافیان را فراهم آوریم و شرایط موجود را به نوعی تحمل کنیم.

به موفقیت ها و دستاورد های بیرونی دل خوش می کنیم و با تائید هایی که از جامعه و افراد پیرامون می گیریم ، خودمان را گول میزنیم که شرایط همین است و بهتر از این ممکن نیست ! باید خواسته ها و آرزو ها و اهداف را نادیده گرفت و به هر قیمیتی ماندن را تجربه کرد.

به سرکوب ندای درون ادامه می دهیم و  در این بقاء که ظاهری پویا و متغیر دارد دل خوش می کنیم. 

 اما بالاخره در زمانی این ، مطیع و سر به راه و انعطاف بیش از اندازه داشتن ،  بین خود واقعی ما و آنچه که دیگران دوست دارند که ما باشیم تنش و تعارض ایجاد می کند ، که این انرژی، نیروی لازم برای تکامل و تحول و رشد ما را فراهم می کند .

این تعارض ، باعث می شود ببینیم میان آنچه بایستی باشیم و آنچه اکنون هستیم چه اختلاف زیادی وجود دارد ، دیدن این اختلاف بخش مهمی از انرژی مورد نیا برای حرکت ما را فراهم می کند.

از طرف دیگر ،شور و شادی و انرژی حرکت و تغییر و هیجان حاصل از آنها انگیزه ترک همه امنیتهای زمان حاضر و حرکت به سوی ماجراها و تجربه های جدید را باعث می گردد.

  این ماجراهای جدید می تواند عجیب و پیچیده باشد و یاحتی ممکن است، تغییر موقعیت هایی مثل ، دانشگاه , شغل , ازدواج , سربازی , سفر یا هر چیز دیگری باشد .

 چون اینها همه انتخابهای خود او هستند ، در صورت آگاهانه بودن ، هر کدام از این ها شوق و انرژی زیادی برای او به همراه خواهند داشت.

جوینده با کمک همین انرژی بر سکون موجود غلبه می کند و پیش می رود .

 

پیشنهاد :

بررسی کنید و ببینید در هز زمینه ای که به تازگی انتخاب جدبدی داشته اید آیا انرژی شوق و تغییر و هیجان داشته اید یا خیر ؟ شوق تجربه جدید و رشد را در خودتان تقویت کنید و با کمک این انرژی در قسمت هایی از زندگی تان که راکد مانده است ، شوق و هیجان رشد و تحول را جاری کنید.  

نظرات کاربران :
  1. محمدرضا گفت:

    خیلی عالی بود. تشکر از شما.

  2. مهدي شکري گفت:

    سلام. مطلبتون عالی بود. واقعاً مثل یه نوشیدنی انرژی زا بود.

  3. خاطره گفت:

    بببله حتما انشاءلله

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)