نمونه ای از انتخابگری آگاهانه و پذیرفتن مسئولیت آن : کمک کردن به دیگران ….

نمونه ای از انتخابگری آگاهانه و پذیرفتن مسئولیت آن و نه بر اساس دلسوزی و یا شفای خود بدون فکر ، آسانترین و دم دست ترین و غیر مسئولانه ترین کار را انجام می دهیم : کمک کردن غیر مسئولانه و بدون فکر به دیگران ….

 541929_443606452380458_511678417_n

حتماً تا حالا شده تو ماشینتون پشت چراغ قرمز سر چهارراه توقف کرده باشید و یه بچه ای بیاد و اصرار کنه ازش یه فال بخرید یا یه جوراب یا حداقل یه بسته آدامس و یا اینکه خانمی که با یه اسفند دود کن میاد و براتون اسفند دود می کنه و یا توی خیابون راه میرید و یه نفر نشسته رو زمین و داره گدایی می کنه!

معمولا هم هر کدوم از ما روی یه مسئله ای حساسیم و بلاخره با دیدن یکی از این صحنه ها تحت تاثیر قرار می گیریم و بهشون یه کمکی می کنیم ، بعضی ها معتقدند که اگر به کسایی که دارن یه چیزی می فروشن کمک کنیم اشکال نداره ، بعضی ها هم فکر می کنند که اگه بچه باشه باید بهش کمک کرد ، بعضی ها هم کمک کردن به پیرمردها یا پیرزن ها رو درست می دونند!!

خلاصه هر کسی به یه دلیلی این کارو انجام میده ، البته هستند کسایی هم که تحت هیچ شرایطی به این جور آدمها کمک نمی کنند و میگن اینا ،‌این پولها رو میبرن میدن به رئیسشون و …

بلاخره هر کدوم از ما با یه دلیلی یا کمک می کنیم یا کمک نمی کنیم!!!

چیزی که می خوام اینجا بگم اینه که انتخابگر باشیم!!

984073_612968455380223_1657598574_n

اینکه هر وقت یه بچه ای رو میبینیم یا حتماً بهش کمک می کنیم یا محاله که بهش کمک کنیم ، یعنی ما انتخابگر نیستیم و تحت تاثیر یه فکر یا باوری که از قبل داریم ، همیشه به یه صورت عمل می کنیم ، البته ممکنه کسایی هم باشن که همیشه کمک می کنند ، ولی یه روزی که به هر دلیل عصبانین ، این کارو نمی کنن یا کسایی که هیچوقت هیچ کمکی نمی کنن و یه روزی از سر خوشحالی که  یه بخت و اقبالی بهشون رو کرده ، اون روز این کارو می کنن!

اینجا می خوایم یه جوره دیگه دیدن رو توی این موارد بیان کنیم:

تا حالا فکر کردید اگه به یه بچه ای سر چهارراه گدایی می کنه ، کمک نکنید ، باعث بشه که اون بچه به فکر یه کار دیگه ای بیفته؟! فکر کنه که این راه دیگه جواب نمیده و یه کار دیگه رو امتحان کنه یا شاید حتی بره درس بخونه!!

حتی ممکنه یکی ، وقتی ببینه به این راحتی میشه پول درآورد ، به همین کار رو بیاره!

یا اگه از بچه گل فروش سر چهاراره گل نخرید و کاسبی اون بچه خراب بشه باعث بشه که اون بچه بره یه دکه گل فروشی اجاره کنه و اونجا کار کنه و اینطوری جونش بیشتر در امانه، توی سرما و گرما هم اذیت نمیشه، مشتری هاشم همیشگی تر هستند!

ممکنه الان با خودتون بگین خوب اگه ما کمک نکنیم یکی دیگه این کارو می کنه، گفتن این حرف همون قدر غیر مسئولانه است که بگیم اگه ما دزدی نکنیم یکی دیگه دزدی می کنه! همیشه یادتون باشه که هر کسی مسئول اعمال خودشه و هر کسی رو تو قبر خودش میذارن!!

از این حرفهایی که گفتیم منظورمان این نبود که از فردا به هیچ گدایی کمک نکنید یا به همه گداها کمک کنید ، نه ، فقط در لحظه آگاهانه ،‌ انتخابگر باشید و سهم خودتون رو در پروسه ای که اتفاق می افته ، ببینید.

540671_594605117216557_855070649_n

نظرات کاربران :
  1. محمدرضا گفت:

    ممنون
    مثل همیشه عالی بود.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)