کجا ، چه کسی ، چه زمانی ؟ چگونه ، چرا ؟

تا به حال به کودکانی که تازه شروع به صحبت کردن می کنند، توجه کرده اید ؟ بارها و بارها و بارها ، سوال می کنند :

“این چیه ؟ “، “چرا ؟” ، “چه جوری ؟” ، “از کجا؟ ” “چـــــــرا؟ ” ، ” اون کیه ؟ “، ” این چیه؟ ” ، “چه جوری اینطوری شده ؟” ، “کِی ؟” و …..

…………………………………………………. 


همه چیز برای کودکان تازگی دارد و همیشه در صدد کشف چیستی و چگونگی افراد و اجسام و محیط پیرامون خود هستند ! با فهمیدن و یادگرفتن یک مطلب خسته نمی شوند و آنرا کافی نمی دانند و به دنبال کشف چیستی های دیگر می گردند! برای زسیدن به اسباب بازی دلخواهشان از راه های مختلف وارد عمل می شوند، از روی میز ! زیر میز ! با اشاره ! با در خواست ! با گریه ! با لبخند و خلاصه هر راهی که به ذهنشان می رسد را برای رسیدن به آن امتحان می کنند !


زمانیکه ، انرژی جویندگی در وجود ما فعال می شود نیز ، همواره به دنبال راه های تازه و نو و بدیع هستیم ! از محیط تکراری قبل ، خسته شده ایم و به دنبال نو شدن و کشف زندگی جدید هستیم! جوینده هر لحظه در صدد بهتر و عالی تر کردن شرایط موجود است . در این زمان همواره از خود می پرسیم !

چگونه می توان به هدف رسید ؟  چگونه بهترین راه را بیابم ؟ در این مسیر به کمک چه کس یا کسانی نیازمندم؟ چه زمانی برای من مناسب ترین زمان است؟ چگونه می توانم بهتر و عالی تر زندگی کنم ؟ چه مکان هایی را باید جستجو کنم ؟ و ….

 

جوینده سوالات زیادی را همواره در ذهن دارد و با این طرح این سوالات است که می تواند به بهترین نحو بررسی کند ، راه های موجود را بیابد و سپس انتخاب کند !

جوینده سازنده ، بر اساس انتخابگری آگاهانه و بهینه در لحظه خود، همواره می داند که چه کسی است؟ چه چیزی را، چه موقع  و با چه کسی  و در چه مسیری و چگونه برای رسیدن به کجا می خواهد وبر اساس این سوال و جواب ها انتخاب می کند. جوینده سازنده از این طریق به درستی می داند چه چیزی را می خواهد و همچنین می داند چه چیزی را نمی خواهد !

پیشنهاد :

به عنوان تمرین ، در  مورد انتخاب های روزمره خود ، تامل کنید ! و  از خودتان سوالات ، چه چیزی ؟ چرا ؟ چگونه ؟ چه زمانی ؟ با چه کسی ؟ را بپرسید و ببینید ایا برای این سوالات پاسخی دارید ؟ آیا پرسیدن این سوالات به روشن شدن مسائل و  پیدا کردن بهتر پاسخ ها کمک می کند ؟ به عنوان مثال : در خصوص سپری کردن امروز بعد از ظهر ، از خود بپرسید : چه برنامه ای برای خود دارید ؟ چرا آنرا انتخب کرده اید ؟ آیا به تنهایی آنرا انجام میدهید یا بهتر است با فرد دیگری باشد ؟ چه زمانی مناسب تر است و ….

با این تمرین ، حوزه سر ( آنیموس ) خود را نیز تقویت می کنید !

 

نظرات کاربران :
  1. آرش فتحی گفت:

    مرسی و خدا قوت

  2. فرناز گفت:

    واقعاً از زحماتی که می کشید سپاسگذارم، التماس دعا

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)