انواع تفکر در خصوص برنده بودن در زندگی روزمره مان (۱)

برنده برنده
برنده بازنده
بازنده برنده
بازنده بازنده


احتمالاً تا به حال تیتر کتاب ها یا مقالاتی مانند: “تنها برندهء زندگی باشید “،”چگونه برنده شویم ؟”،”راه های اول بودن”، “چگونه می توان بهتر از سایرین بود ” ، و …. دیده اید .

به جرات می توانیم بگوییم  گفت همه ما دوست داریم قهرمان باشیم و می خواهیم  برنده زندگی باشیم ، اما مسئله اینجا است که چرا ، چگونه و به چه قیمیتی ؟

……………………………………………..

لحظه ای تامل کنیم و ببینیم الگوی ذهنی ما چیست ؟ آیا می دانیم چه می خواهیم و چگونه قهرمانی می خواهیم باشیم ؟ برایمان دستیابی به پیروزی از هر چیزی مهم تر است ؟ برای موفق شدن در زندگی حاضریم چه بهائی بپردازیم ؟ آیا زندگی را مسابقه ای می بینیم که تنها یک نفر اول دارد و برای اول شدن بایستی به هر وسیله ای متوسل شد ؟ در مسابقه زندگی مردودی و ردی بشکل مطلق داریم یا هر کسی می تواند به نحوی برنده باشد ؟ بهای برنده شدن در این مسابقه چیست ؟ آیا اصلاً زندگی مسابقه است ؟؟

بیایید الگوی های ذهنی مختلف را بررسی کنیم تا ببینیم  ما در کدام دسته جا داریم و ایا نیاز به بازنگری در نحوه تفکر و اندیشه مان هست یا خیر ؟

می توانیم برای بررسی بهتر ،چهار حالت کلی برای تفکر در این خصوص را در نظر بگیریم !

تفکر بازنده- برنده ، تفکر بازنده –بازنده ،تفکر برنده-بازنده و تفکر برنده –برنده !!!


…………………………………….

۱)تفکر برنده – بازنده :

این طرز تفکر و اندیشه ، ناشی از  سیاه و سفید دیدن ، دیدگاه دوالیستیکی و دو بینی ما است ! تا زمانیکه از نظرما همه چیز در دوقطب متضاد و رو در روی هم مانند ، ضعیف یا قوی ، زرنگ یا تنبل ، خوب یا بد و …. دسته بندی می شود ، تفکر درونی ما نیز برنده یا بازنده خواهد بود .

در اینگونه اندیشیدن باور درونی ما این است که همیشه، یک برنده و یک بازنده وجود دارد ! برای آنکه  من  یا گروه من بخواهیم برنده باشیم ، لازم است فرد یا افراد دیگری، که مثل من نیستند  بازنده باشند . زمانیکه اینگونه می اندیشیم ،این نوع تفکر  در هر موقعیت و تعاملی جاری است ، به عنوان مثال در خانواده ، محیط کار ، روابط با دوستان و … . و از آنجائیکه می خواهیم برنده باشیم همیشه در صدد شکست دادن دیگران هستیم  و برایمان تفاوتی ندارد که این فرد یکی از اعضاء خانواده ، یکی از همکاران ، دوستان و یا حتی غریبه ای باشد که بطور اتفاقی با او تعامل می کنیم ، برای برنده شدن ما تمامی این افراد بایستی شکست بخورند !!!!
به عنوان ساده ترین مثال ، دانش جویان نمودار خراب کن در مدرسه و یا دانشگاه را تصور کنید ! زمانی که امتحان به نسبت سختی برگزار می شود ، این افراد می دانند که اگر  در حد متوسط پاسخ بدهند و نمره نزدیک به سایرین داشته باشند ، و میانگین نمرات درسی همه متوسط باشد ، استاد مربوطه تمامی نمرات را روی نمودار برده و بیشتر می کند ، اما چون می خواهند فقط خودشان تنها نمره بالا باشند ، و تنها برنده رقابت پیش رو باشند ، با سایرین همراهی نمی کنند!!!

نکته قابل تامل این است که تفکر برنده -بازنده ، از کوچک نظری ما ، و محدود دیدن دنیا و  امکانات ناشی می شود . زمانیکه می اندیشیم ، دنیای پیرامون ما محدود است و به این محدودیت ها گیر می کنیم ، کاستی ها را بیشتر می بینیم و برای اینکه سهم بیشتری برداریم ، لازم می بینیم سایرین سهم کمتری بردارند!بیایید این کوچک نظری را با مثال دیگری بررسی کنیم !

فولاد را در نظر بگیرید، فولاد ماده ای بسیار مهم و کاربردی در صنایع مختلف است . میزان منابع فولاد در جهان محدود است. ایا این محدودیت منابع و نیاز به آن ، دلیل موجهی برای جنگ و یا تخریب منابع سایر کشور های رقیب محسوب می شود ؟ مسلماً نه !!  با نگرش برنده-بازنده برای دستیابی با آن جنگ و خونریزی به پا می شود ، اما با تصحیح زاویه دید و اصلاح کوچک نظری مان ، این محدودیت منابع ، دلیلی شد تا صنایع دیگری شکل بگیرند و  محصولاتی مثل کامپوزیت های پیشرفته طراحی و ساخته شوند تا هر یک به نوعی در مواردی جایگزین و حتی گاهی جایگزینی به مراتب بهتر برای فولاد باشند.

 

زمانیکه با الگوی برنده- بازنده می اندیشیم ، هر کسی که مانند ما نباشد را ، رقیب سرسخت و دشمن تلقی می کنیم ، فکر می کنیم همه بر علیه ما هستند (پیشنهاد می کنیم مطالب در برابر و مخالف .. (١)، و در برابر و مخالف (٢) را در این خصوص مطالعه بفرمائید )

و به هر قیمیت که شده می خواهیم آن را از سر راه خود بر داریم ! با این طرز فکر ، روابط برا ی ما مانند میدان جنگ و کارزاری خواهد بود که برای بقاء و زنده ماندن بایستی سایرین را بازنده کنیم تا برنده باشیم !


این مطلب ادامه دارد ….

نظرات کاربران :
  1. خاطره گفت:

    چه به موقع بود ، مرسی :*

  2. ناشناس گفت:

    ادامه مطب پلیز؟چگونه میشه این تفکر و عوض کرد و تفکر های بعدی چی?

  3. رضا گفت:

    سلام .جالب بود اما ناقص!!!!!!

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)