سایه (۳)

” ما فقط آنچه خودمان هستیم را می بینیم !! “

در مطالب سایه (۱) و سایه (۲) در خصوص چیستی و چگونگی سایه ها صحبت کردیم، نکته بعدی اینجا است که آیا بایستی تمامی این ابعاد را زندگی کرد ؟

نه لزوماً!!!

می توانیم، با زندگی کردن مسئولانه ابعاد سرکوب شده وجودمان در موقعیت های صحیح، مانع سرکوب این انرژی ها در درونمان باشیم. البته به خاطر داشته باشیم که لزومی ندارد تمامی ابعاد سایه خودمان را عیناً زندگی کنیم تا به شناخت کافی برسیم و رشد کنیم!! اهمیت فاکتور آگاهی را در نظر داشته باشیم و باور کنیم که به محض آگاه شدن نسبت به موضوعی، آن را از آن خود کرده ایم ..

در لحظه حال زندگی کنیم و به جای واکاوی گذشته و یا نگران آینده بودن، همین لحظه در راستای خورشید آگاهی حرکت کنیم!!!

خداوند در آیات زیر از سوره فجر می فرماید:

یَا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّهُ ارْجِعِی إِلَى رَبِّکِ رَاضِیَهً مَّرْضِیَّهً فَادْخُلِی فِی عِبَادِی وَادْخُلِی جَنَّتِی

اى جان آرام گرفته (جانى که در سایه کمال تقوا به مرتبه‏اى رسیده که هواها و شیاطین توان انحرافش را ندارند) به سوى پروردگار خویش بازگرد در حالى که تو از او خشنود و او از تو خشنود است. پس در میان بندگان من درآى و در بهشت من داخل شو.

چگونه سایه های خود را پیدا کنیم؟

یکی از سوالاتی که در خصوص سایه ها مطرح می شود این است که چگونه می توان سایه را پیدا کرد؟ اگر سایه ها دمِ دست بودند که دیگر سایه نبودند!! سایه های ما نا آگاهی های ما هستند، اگر ناآگاهی ها قابل دیدن بودند که نا آگاهی نبودند!! پس چگونه آن را ببینیم تا بعد به آن آگاه شویم؟؟


سایه ما، بخشی از وجودمان است که به آن آگاه نیستیم و پیرامون خود جذب می کنیم .

برخی برای پاسخ به این سوال، سالهای سال درون نگری و روانکاوی را پیشنهاد می کنند و معتقدند باید زمان زیادی را صرف این کرد که با روش های مختلف، دوران کودکی و سالیان اول زندگی، همچنین عقده ها را به دقت بررسی کرد تا متوجه ویژگی های سرکوب شده شد!

در حالیکه راه ساده تری نیز وجود دارد

پاسخ به این سوال در این جمله خلاصه می شود:

“ما فقط آنچه خودمان هستیم را می بینیم !! “

برای پیدا کردن سایه های خودمان، می توانیم از اطرافیان مان کمک بگیریم!! سایرینی که بر اساس قانون جذب پیرامون ما هستند، به ما کمک می کنند تا قسمت های تاریک وجودمان را ببینیم!


بیایید مثالی بزنیم!

تصور کنید شما خشم و عصبانیت را در خود سرکوب کرده اید و آن را در قسمت سایه وجودتان قرار داده اید! یعنی به این خصوصیت آگاهی و اشرافی ندارید و نمی دانید در وجود شما وجود دارد. باتوجه به قانون جذب، افراد عصبانی را در اطراف خود جذب خواهید کرد، در خانه، محیط کار و حتی خیابان!! خوب چه اتفاقی می افتد؟؟

شروع می کنید به فرافکنی خشم و عصبانیت در دیگران، مرتب از اینکه سایرین چقدر بی ملاحظه و خشمگین هستند تعجب می کنید، شاید حتی نق نق و غرغر کنید که چرا همه مردم اینقدر عصبانی هستند؟ چرا داد می زنند؟ چرا فریاد میکشند؟ و …


به این رفتار ما فرافکنی می گویند. فرافکنی یعنی: نسبت دادن غیر ارادی رفتار ناآگاهانه خود به دیگران است. بطوریکه فکر می کنیم این ویژگی فقط در دیگران وجود دارد نه در ما!!!

در بیشتر ما سایه ها انقدر ماهرانه مخفی شده اند که اگر پدیده فرافکنی نبود شاید به سختی و بعد از سالها می توانستیم آنها را ببینیم.

می گویند، روزی فردی با ملانصرالدین قرار داشت تا با هم گفتگو کنند، هنگامی که به خانه او امد ملا نصرالدین هنوز به خانه نرسیده بود. مرد بسیار خشمگین شد و با گچ روی در نوشت “نادان ابله”. ملانصرالدین به خانه آمد و وقتی نوشته روی در را دید شتابان به سمت خانه مرد رفت و گفت: “قرارمان را فراموش کرده بودم ، مرا ببخشید. تا به منزل آمدم و اسم شما را بر در خانه مشاهده کردم، به یاد قرارمان افتادم.”

  ………………………………………………………………

ناراحتی ما از رفتار خاصی در دیگران به دلیل سرکوب و نا آگاهی ما نسبت به همان موضوع در درون خودمان است. به سخنرانی ها و حرفهایمان به سایرین خوب گوش کنیم، مخاطب حقیقی صحبت هایم ما،خود ما هستیم. ما نقطه ضعف های خود را به دیگران نسبت می دهیم و مطالبی را به دیگران می گوییم که در واقع باید به خود بگوییم.

اینکه سایرین و افراد پیرامون ما کمک می کنند احساسات پنهان خودمان را بشناسیم، فرصت فوق العاده ای برای رشد ما است! و اهمیت جمله ” راه خدا از میان خلق خدا میگذرد ” را به شکلی دیگر به ما یادآور می شود. با تعامل با دیگران است که می توانیم به ویژگی های شخصیتی درونی و عمیق مان پی ببریم!

قدردان دوستان و اطرافیانمان باشیم که در حین تعامل با آنها، می توانیم به ویژگی های سرکوب شده و دور از دسترس وجودمان دسترسی داشته باشیم.

دردرون همه ما گنج های فراوانی است که بی نهایت ابعاد ما را به ما نشان می دهند.

از این به بعد،به جای فرار وانکار سایه ها (نا آگاهی هایمان)، آنها راببینیم. بپذیریم که بخشی از وجود بی نهایت و همه جانبه ما هستند، با شناخت آنها ( آگاه شدن به آنها ) حوزه امکان و آگاهی های خودمان را برای رشد همه جانبه بزرگتر کنیم.

از تاباندن نور به سایه ها و آگاه شدن به آنچه نمی دانیم، لذت ببریم!!!

 

 ……………………

پیشنهاد: همین الان لحظه ای صبر کنید و ببینید چه چیزی در اطرافیان شما باعث ناراحتی یا خشم شما می شود؟ کدام خصوصیت در دوستان و همکاران شما است که از آن کلافه می شوید و فکر می کنید خودتان آنرا ندارید؟ بعد از پیدا کردن آنها واقع بینانه این ویژگی ها را در خودتان بررسی کنید.

پیشنهاد: از خودتان بپرسید معمولاً چه نصیحتی به دیگران می کنید؟ چه ایرادی را در اطرافیان خود می بینید که به نظرتان پررنگ است و در خصوص آن سخنرانی می کنید و نظر می دهید؟ این نکات غالباً ویژگی هایی است که بایستی در خودتان مورد بررسی قرار دهید.


نظرات کاربران :
 1. مریم گفت:

  خیلی ممنون. چه تعریف خوب و شفافی از فرافکنی ارائه کردید.

 2. نعیم گفت:

  با تعامل با دیگران است که می توانیم به ویژگی های شخصیتی درونی و عمیق مان پی ببریم !

  قدر دان دوستان و اطرافیانمان باشیم که در حین تعامل با آنها ، می توانیم به ویژگی های سرکوب شده و دور از دسترس وجودمان ، دسترسی داشته باشیم .

  بازم وااااااااای!!!!!!

 3. نعیم گفت:

  این سایه خیلی چیز جالبیه کلاً!!!! چون من خیلی شو تازگی ها نورافشانی کردم! :))
  کار بسیار پردرد و ورمی هست! اما بعدش عالیه!!!

 4. مهسا گفت:

  خیلی جالب بود هیچ وقت فکر نمیکردم که رفتارهای آزار دهنده دیگران اینقدر بتونه به خود من مربوط باشه.

 5. تينا گفت:

  منم با نعیم موافقم در واقع این خود ما هستیم که باید اصلاح شیم

 6. نعیم گفت:

  در ساعتی که سایه آدم های کوچک، بزرگ باشد؛

  آفتاب در حال غروب کردن است!

 7. نعیم گفت:

  گر کنی تف سوی روی خود کنی .. ور زنی بر آینه بر خود زنی
  ور ببینی روی زشت آن هم تویی .. ور ببینی عیسی و مریم تویی
  او نه اینست و نه آن او ساده است .. نقش تو در پیش تو بنهاده است

 8. آذر گفت:

  مرسی بسیار مطلب جالبی بود و ترسناک،چقدر چیز هست که باید تو خودم درست کنم با این حساب :)،لطفاً باز هم مطالب جدیدتر در این زمینه بذارید ،بسیار متشکرممممممممممممممم

 9. pa گفت:

  salam man shoma ro tuie oovoo add kardam
  mikhastam be tore jedi zire nazare shoma ruie saye khasi kar konam
  mamnun

 10. هاله گفت:

  سلام.من تازه با وب شما آشنا شدم.از خواندن مطالب پر بارتون که با زبان ساده بیان شده لذت بردم.من کلاس های نیمه تاریک و میرم و ترم ۲ هستم.ولی واقعا کار سختیه.یه سئوال وقتی سایه و پیدا میکنیم آنوقت آن خصوصیت یا آن رفتار که در دیگران من را آزار میدهد از بین میرود؟

 11. هاله گفت:

  یه سئوال دیگه
  امکان معرفی مطالب بیشتر و جامع تر در این باره را دارید.
  پیشاپیش از لطف شما سپاسگزارم

 12. فرزاد ذاکر گفت:

  سلام.نویسنده کتاب سایه گمشده هستم که از طریق مدیت نوشتم.با۰۹۳۷۳۰۱۸۲۰۰تماس بگیرید.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)