وسواس چیست و چه باید کرد ؟

تکرار بی حاصل و بی هدف رفتار و افکار را وسواس می نامیم
می تواند هم بصورت ذهنی باشد ، هم بصورت جسمی و هم روحی

وسواس یکی از مسائل رایج در بین افراد است، که ممکن است به شکل های مختلف نمود داشته باشد . اگر خودتان دچار این مسئله هستید و یا در اطراف خود افراد وسواسی می شناسید، ممکن است علت شکل گیری و راه درمان آن برایتان سوال شده باشد.

بیایید ببینیم وسواس چیست ؟ چرا در فرد ایجاد می شود ؟ و راه درمان آن چیست ؟

وسواس را رفتارها، عقاید ، افکار یا تصوراتی که تکرار شونده و پایدار باشد مینامند ، در این حالت شخص را فکر، میل یا عقیده ای خاص که اغلب وهم آمیز و اشتباه است در بند میگیرد و قدرت و توان اراده و تغییر و انتخاب را از وی سلب میکند .

وسواس میتواند هم بصورت ذهنی باشد ، هم بصورت جسمی و هم روحی!! 

به عنوان مثال وقتی فردی وسواس ذهنیداشته باشد ، مرتباً افکار و تصویر های ذهنی خارج از کنترل او را تحت تاثیر قرار می دهد ، شمردن های چندین و چند باره ، دقت بیش از اندازه دراندازه گیری و … . در وسواس جسمی ، ممکن است فرد یک رفتار خاص را بی دلیل و بدون فایده بارها و بارها انجام دهد !

تکرار بی حاصل یک حرکت خاص، شستشوی چنیدن و چند بارهظروف، و وسواس های روحی هم مانند گیر دادن بیش از اندازه به جزئیات یک پروسه معنوی است ، مثلا چندین ساعت توجه کردن به جزئیات فرایض دینی در حدی که اصل موضوع را از یاد ببریم .

وسواس گاهی از کودکی شروع می شود اما نمونه هایی از آن را در تمام گروه های سنی می توانیم ببینیم . به نظر شما به چه دلایلی وسواس در ما شکل می گیرد ؟

فرض کنید زمانیکه کودک در حال بازی است بخواهد تجربه جدیدی داشته باشد و وسیله ای تازه و یا فعالیتی جدید را تجربه کند و به ناگهان فریاد مادر و یا دعوای شدید پدر را می بیند .

ممکن است کودک تجربه کردن را کار خطرناکی بداند و به بازی های قبلی خود بارها و بارها ادامه بدهد ، و یا بسیاری دیگر از رفتار های اینگونه که در کودکی روی می دهد و به دلیل این تجربه و یا تجاربی شبیه به این فرد از کودکیبه جای رشد ، ماندن در بقاء را انتخاب می کند.


 

معمولاً تکرار تجربه در موردی خاص، باعث جمع شدن انرژی در فرد می شود (این انرژی جمع شده و فنر یتیمی را فشرده می کند تا انرژی لازم برای حرکت و ادامه مسیر کسب شود،در این خصوص  مطالب کهن الگوی یتیم را مطالعه بفرمائید ).

اما در افراد وسواسی این تکرار ها باعث جمع شدن انرژی نمی شود !! تکرار برای این افراد، راهی است که به ظاهر خود را فعال نشان دهند و منفعل دیده نشوند ، در حالیکه عملاً با اینگونه تکرار های بی هدف و بی حاصل ، در وضعیت موجود مانده اند و هیچ حرکت و رشد و تغییری نمی کنند. 

برای حل این مسئله ، یعنی غلبه بر این رکود ، قبل از هر چیز باید خودِ شخص با تمام وجود بخواهد که سالم زندگی کند ، باید وسواس را دشمن خودش ببیند . با تلاش خود و کمک گرفتن از دیگرانواقع بینی خود را تقویت کند، چرا که با وسواس داشتن نمی تواند درست ببیند ، حرکت کند و در بقا خواهد ماند .

به جای برگشتن به گذشته و واکاوی خاطرات برای یافتن دلایل اولیه این مسئله، از همین لحظه ، رشد و تحول را سرلوحه قرار بدهیم و کار درست را انجام دهیم !! و هر لحظه پویایی خود مان را حفظ کرده و بهتر و عالی تر و متعالی تر شویم .


پیشنهاد: بررسی کنید که ایا در بخشی از زندگی دچار وسواس هستید یا خیر ؟ اگر موردی پیدا کردید ، ببینید چه توجیه یا دلیلی برای انجام این عمل تکراری برای خود دارید ؟ در صورت لزوم از یکی از دوستان خود برای دیدن همه جانبه آن کمک بگیرد . وسواس را مانع رشد خود ببینید وشوق رشد و تغییر را در آن مورد در خود تقویت کنید.

نظرات کاربران :
  1. آرش فتحی گفت:

    داشتن وسواس زنانه هست یا مردانه؟؟

  2. فرناز گفت:

    جالب بود چون از این بعد به قضیه نگاه نکرده بودم…پاینده باشید.

  3. Tahereh گفت:

    ممنون از مطلب زیباتون.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)