هدیه و حمایت از خود

خودمان را همانطور که هستیم ، بپذیریم ، دوست داشته باشیم و عاشق خودمان باشیم !

پیشتر در مطالب مربوط به کهن الگوی حامی ، د رخصوص لزوم و اهیت این انرژی در زندگی مطالبی عنوان شده بود . همه ما در کلیه ابعاد زندگی نیازمند حمایت هستیم . کودک درون ما، بدون توجه به سن شناسنامه ای ما همیشه نیازمند آغوش و حمایت بی دریغ است.

نکته ای که در اینجا مطرح می شود این است که این حامی به چه صورت است ؟ حامی کودک ما درونی است یا بیرونی ؟  در پاسخ می توانیم بگوییم ، ما از حامی بیرونی الگو برداری می کنیم تا حامی درونی خود مان را رشد و پرورش بدهیم . (پیشنهاد می کنیم برای تقویت این بعد مهم از درون و شناسایی دقیق و عمیق آن مطالب مربور به کهن الگوی حامی ، از مجموعه سفر قهرمانی را به دقت مطالعه کنید).

حال ببینیم نماد های بیرونی این انرژی چگونه است ؟

چه زمان هایی خود را حمایت می کنید ؟ آیا تا به حال به خودتان هدیه داده اید ؟ آنچه را که دوست دارید را برای خود تهیه و تدارک میبینید یا منتظر می مانید کسی آنرا برایتان تهیه کند ؟ چه زمان هایی خود را تنبیه می کنید ؟ و….

ما معمولا برای یک حرف بی جا و بی ارزش شاید هزاران بار تصویر را در ذهنمان مرور کرده و خجالت بکشیم و خود را غلط کنیم. برای یک حرکت اشتباه که سهواً انجام داده ایم، تا مدتها خودمان را سرزنش کرده و لذت و شادی را بر خود حرام می کنیم .

…………………………………………  

اما متاسفانه برای کارهای خوب و شایسته تشویق و ستایشمان هیچ کاری انجام نمی دهیم. رفتار آگاهانه و صحیح خودمان را وظیفه تلقی کرده و فراموش می کنیم ، در حالیکه اشتباهاتمان را مرتب به خود یاد آوری می نماییم  (در این خصوص می توانید مطالب مربوط به والد حمایتگر و والد نکوهشگر را مطالعه بفرمائید).

این رفتار ما عین بی انصافی است که به خود روا می داریم. چرادر زمان مناسب  برای خودمان کف نمی زنیم و خود را تشویق نمی کنیم؟ چرا به خودمان آفرین نمی گوییم؟ چرا برای لذت بردن خودمان برای خود گل نمی خریم و همیشه لذت بردن از گل را موکول به هدیه آن از طرف دیگران می کنیم و یا اینکه همیشه گل را برای دیگران که شاید حتی از روی وظیفه بوده و حقیقتاً از نظر ما ارزشش را نداشته باشند می خریم؟؟

………………………….

بیایید از این پس حتی به خاطر کوچکترین و به ظاهر بی ارزش ترین عملکرد ها و کارهایتان خودمان را تشویق کرده و ستایش نماییم و به خاطر آن جشن مربوط گرفته و هدیه مربوط به خود بدهیم.

البته توجه داشته باشیم  هدیه باید مربوط به همان مطلب و در حول همان موضوع باشد و متناسب با رفتاری باشد که انجام داده ایم . هر بار خودتان را تحلیل و تراپی کنید تا ببینید چه هدیه ای می خواهید، میتوانید از روی انگیزه و قصد پنهان که باعث این موفقیت شده هدیه مرتبط را پیدا کنید. (مثلا وقتی در حوزه درسی به موفقیتی رسیدیم جشن و هدیه مرتبط با همین حوزه تهیه کنیم).

خودمان را همانطور که هستیم ، بپذیریم ، دوست داشته باشیم و عاشق خودمان باشیم !

شما منحصر بفرد و بی نظیرید …..

…………………………………………………. 

نظرات کاربران :
  1. خاطره گفت:

    ممنون که روز آخر سال هم آپ کردید :*

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)