جوینده چگونه بهینه سازی می کند !

‌می داند که چگونه از بین این راه ها ، بهترین را انتخاب کنند
و با توجه به شرایط خود ، آنرا بهینه کنند !!!

یکی از وظایف کهن الگوی جوینده در زمان فعالیتش ، پیدا کردن مسیرهایی است که او را به هدف تعیین شده توسط جنگجو می رساند و بعد از امکان سنجی راه های موجود ، وظیفه انتخاب بهترین و بهینه ترین راه را نیز بر عهده دارد . ممکان است برای رسیدن به هدفی ، بیش از یک راه وجود داشته باشد و همه این راه های موجود د رحوزه امکان هم به هدف برسند ، اما جوینده سازنده ،‌می داند که چگونه از بین این راه ها ، بهترین را انتخاب کنند و با توجه به شرایط خود ، آنرا بهینه کنند !!!

بیایید با مثالی مطلب بهینه سازی را بررسی کنیم ! امتحانات دوران تحصیل را به خاطر می آورید ؟ ساختار کلی مسائل مطرح شده به این صورت بود که مقادیری معلوم بودند و ما بایستی موارد مجهول را پیدا می کردیم . مسائلی که برای ما مطرح میشد عموماً شامی اطلاعات اولیه ای بودند که بایستی در فرمول خاصی قرار میدادیم ، تا جواب مسئله را به دست بیاوریم.

 


حالا تصور کنید که مسئله ای حل شده را برایتان مطرح کرده باشند و از شما بخواهند با روشی بهتر و ساده ترین و سریع تر آنرا حل کنید ! احتمالا در شروع ، چون همه چیز معلوم و مشخص است تعجب می کنیم، ولی بعد با بررسی بیشتر می توانیم در بخش هایی از روش حل ، تغییراتی ایجاد کنیم که باعث بهتر و بهینه تر شدن پاسخ باشد !

در برخی از رشته های تحصیلی، واحد های درسی با همین عنوان ارائه میشود که دانشجویان با مسائل از قبل حل شده سر و کار دارند و بایستی با جستجو و کندکاو در جزئیات آن مسئله ، با دقت زیاد بررسی همه جانبه ای انجام دهند و  با ایجاد تغییراتی ، راندمان سیستم را افزایش دهند. این افزایش بهره وری میتواند در ابعاد و جهات مختلف باشد و فاکتورهایی مانند زمان، انرژی و … بسیاری دیگر را در بر بگیرد.

  

فردی که انرژی کهن الگوی جوینده به صورت سازنده و آگاهانه در او فعال است، بلدِ راه است، و زمانیکه جنگجو هدف را برایش به درستی و بصورت واضح و دقیق تعیین کرده باشد، تمامی راه هایی که او را به سمت هدف هدایت میکنند را شناسایی می کند، و در هنگام انتخاب یک راه از میان تمامی آنها ، با در نظر گرفتن تمامی جزئیات و فاکتورهای اثر گذار و تعیین کننده ، از میان راه های بسیار و متنوع و گوناگونی که پیش روی خود دارد،  بهترین آنها را که نهایتاً بالاترین بهره وری از جهات مختلف مانند زمان  و  انرژی و … را برایش به همراه خواهد داشت را انتخاب می کند!

 

مثل همیشه به خاطر داشته باشیم که این رویکردِ بهتر و بهینه تر کردن را همزمان بصورت درونی و بیرونی خواهد داشت، در نتیجه می توان گفت در زمان فعالیت این کهن الگو است که فرد به آنچه دارد بسنده نکرده و در عین لذت بردن از آنچه هست ،‌مرتباً در پی بهتر و عالی تر و متعالی تر شدن است.

آگاه باشیم و هوشیار ، که خوب بودنمان باعث بهتر شدن و بهتر بودنمان باعث عالی شدن و عالی شدنمان باعث متعالی شدنمان گردد.

نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)