مقدمه سفر قهرمانی (۴)

ما به انتخاب خودمون به این  دنیا اومدیم  و هدف اصلی از زندگی و اومدن به این دنیا رشد و تعالی و ادامه انتخابگری آگاهانه و بر این اساس رسیدن به کمال و خدا گون شدنمان است .


برای رسیدن به این هدف ،‌ باید آگاهانه و انتخابگرانه زندگی رو زندگی کنیم . در طول تاریخ راههای مختلفی برای نیل به این هدف وجود داشته و داره ، ولی اون چه که مسلمه همه این راهها اعم از  مذهب ، فلسفه ، روانشناسی و  ……… غیره هر چی که باشه و هست و خواهد بود ، اینه که همه به این غایت هدایت بشن و کسی توی این مسیر حتی الامکان منحرف نشه ، و بر اساس قاعده لا ضرر ، با کم اصطکاکترین روش ، طی طریق کنه و رشد کنه و متعالی بشه . خلاصه هر کس راه و روش خاصی رو ، برای زندگیش انتخاب میکنه و خلاصه بر طبق حدیث قدسی روایت شده از پیامبر اسلام محمّد مصطفی ( ص ) راههای منتهی به هدف ، به تعداد انسانها در هر لحظه بوده و صراط مستقیم ، مسیر تعادلی است ، که ما در لحظه آگاهانه انتخابگر اونیم و با آفرینش در لحظه مسیر خود آ گون ( خداگون ) شدنمون رو ،  محقق میشیم .
یکی از این راه ها سفر قهرمانی است .

سفر قهرمانی به ما شابلونی کلی رو ارائه کرده ، و هر کدوم از ما بنا بر فردیت و هویت منحصر به فرد خودمون ، باید راه خودمون را در لحظه بیافرینیم و پیدا کنیم !

ممکنه برای بعضی هامون این سوال پیش بیاد ، که وقتی هدف یکیه و کلیت مسیر معلومه،  چطور مسیر های شخصی این قدر با هم متفاوته ؟

بیاین با یه سفر عادی مثال بزنیم !

فرض کنید چند خانواده تصمیم می گیرند در تعطیلات آخر هفته برای سفر به شهر خاصی برن . مبداء و مقصد اونها یکسان و معلومه ، زمان حرکت و برگشت هم تا حدود زیادی مشخصه ! آیا سفر براشون کاملا یکسان خواهد بود ؟

نه !!‌ ممکن است یکی از خانواده ها ، برای نهار به رستوران سنتی بره و خانواده دیگه غذای حاضری رو ترجیح بده ،‌ شاید خانواده ای برای استراحت کنار رودخانه چادر بزنه و خانواده دیگه ترجیح بده از کوه بالا بره ! شاید یکی از این راه بره و خانواده های دیگه از راهی دیگه ، و کسی چه میدونه به تعداد انسانها در هر لحظه، چند روش وجود داره، برای این سفری که آغاز و انجامش ثابت و مشخصه ..

 


مهمتر از همه اینکه، سرعت حرکت و نوع وسیله نقلیه اونها با هم تفاوت داره و خیلی موارد دیگه،  … .

سفر قهرمانی ، به ما یک نقشه هوایی از مسیر میده ، تا کلیّت راه رو ببینیم ،‌ آدرس پیچهای تند ، گذرگاه های برفگیر ،  دشت و دمن، و خلاصه کلیات لازم برای سفر رو ارائه میده ،‌  و بعد نوبت ماست ،  تا با توجه به فردیت خودمون ، شخصی سازی لازم رو انجام بدیم و جزئیات رو شکل بدیم  .


 سفر قهرمانی ، در حقیقت سفر واقعی زندگی هر یک از ما بوده ، و منحصر به بخش ، مقطع  ، موضوع و یا مبحث و مطلب خاصی از زندگی نمی شود . پروسه ای است  که ، هم در کل زندگی و هم در هر قسمت از آن ، حتی  جزئی ترین و کوچکترین قسمت آن ، هر لحظه و هر کجا و به هر شکلی جاری و ساری بوده و به هیچ وجه قادر نیستیم  ارتباط خودمان را با آن در نظر نگرفته ، انکار و یا سرکوب نماییم .

نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)